Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii adeverinte crestere copil 2 ani
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

adeverinte crestere copil 2 ani

la totalul veniturilor nete din ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului, trebuie mentionat ajutorul de nastere?
s_cris, utilizator
da, daca primul copil a fost trecut ca fiind in ingrijirea dumneavoastra (daca l-ati avut trecut in fisa fiscala la deduceri pentru copil in intretinere)
Daca va referiti la ajutorul de nastere,acesta nu este un venit de natura salariala si nu se trece in fisa fiscala.
Este un ajutor social care, potrivit prevederilor din Codul fiscal se plateste din cota sociala de 2% aplicat la fondul de salarii.