Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarul minim pe economie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarul minim pe economie

este legal,intr-o institutie de stat, salarul de baza pe luna ianuarie 2010 sa fie de 619ron plus sporul de vechime,din moment ce legea unica a salarizarii, prevede un salar minim garantat de 705 ron incepind cu1.01.2010.
nu, nu este legal, dar fara a chema in judecata angajatorul nu puteti obtine ce salariul legal.Se pare ca in institutiile statului roman se fac cele mai mari si flagrante abuzuri :rtfm: Daca aveti curajul sa-i chemati in judecata, reusiti...daca nu...:wave:
daca ne-am adresa in prima faza ITM-ului am avea vre-o sansa,ordonatorul principal de credite este o primarie,care in luna 11-12a anului 2009 nu ne-a mai platit orele suplimentare,ne-a taiat 21,7%din salar in loc de max.15,5% cit prevedea legea, iar acum nu ne mareste salarul.