Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... amenitare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

amenitare

daca, indraznim sa sesizam neregulile ce se fac la nivel salarial si nu numai, suntem amenintati de catre directoarea institutiei cu desfacerea contractului de munca.O inregistrare, cu un telefon mobil, ar fi considerata o proba concludenta intr-un proces.
Nu. Poate faceti o sesizare colectiva ( mai multi angajati) la Inspectoratul Teritorial de Munca unde sa precizati neregulile cu privire la salariu, etc. Ei sunt obligati sa pastreze confidentialitatea pers care au facut sesizarea respectiva atunci cand vor controla neregulile expuse de dvs. Mult rabdare, ptr ca ei va raspund la sesizare in maxim 30 zile.
Avem un sindicat nou infiintat. Daca sesizarea va fi facuta de catre conducerea sindicatului este suficient?deoarece multi colegi se tem pentru posturile lor,si atunci nu ar fi de acord sa semneze o asemenea sesizare.Asai romanul vrea, da nu face nimic ca sa optina.
Da ,ITM se implica in cercetarea aspectelor sesizate atat personal cat si in colectiv.De preferat sa puteti sustine si proba cele sesizate.
Pentru problema cu probele intr-un eventual proces ,exista posibilitatea acceptarii ca si proba a unor inregistrari ,cu conditia respectarii disp art 91-1 Cod procedura penala.
Mult succes
La ITM, din câte ştiu eu sunt vreo 5000 de dosare în aşteptare....deci o să aveţi de aşteptat. ªi eu păţesc acelaşi lucru la serviciu (soc. privată), dar nu mă feresc să le zic. Cu siguranţa nu te poate concedia nimeni doar pt că îti aperi drepturile. Singura soluţie pentru ei ar fi sa elimine, pentru o perioadă, postul pe care esti tu angajat, ceea ce e un pic mai complicat. ªi angajatorul are nevoie de voi, nu doar voi de el. Dacă nu aduceaţi profit firmei, pâna acum eraţi şomeri. Nu te ţine nimeni de milă, dar nici nnu e nebun să concedieze 10 - 12 persoane, doar aşa...că au gura mare.
Baftă!
@petre.diacon
nu fiti atat de vehement in opinii,dovediti necunoastere in ceea ce priveste dioptria,interesele si modalitatile diverse prin care se poate determina concedierea,mai ales datorita elementului ''gura mare'',de regula neapreciat de angajator
Situatia economica actuala ,aduce imaginatie si in domeniul ''nebuniei de concedire'' si drept dovada parcurgeti subiectele de pe forum cu aceasta tema
ynocentta, utilizator