Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... bloc nou - cum ne inscriem in asociatie?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

bloc nou - cum ne inscriem in asociatie?

va rog sa ma ajutati cu un sfat:
m-am mutat de 1 luna intr-un apartament in bloc nou si as dori sa stiu cum ne putem inscrie intr-o asociatie de proprietari. Construcvtorul insista sa platim apa la el si sa gestioneze el factura, dar am avut multe belele cu el si nu e de incredere. Asa ca as dori sa stiu ce putem face. Mergem noi la primarie si ne inscriem undeva?

Multumesc anticipat
Cand va veti muta cu totii va veti putea face o asociatie de proprietari. Pana atunci cititi documentatia privitoare la constituirea, organizarea unei asociatii, mai cititi discutiile foarte interesante din aceasta sectiune si probabil cand va veni momentul veti fi pregatita sa porniti la treaba.
Nu va sfatuiesc sa va afiliati altei asociatii, deoarece nu-i va pasa nimanui de problemele Dv. ca insile proprietarilor acelei scari in care locuiti.
@ralu0308
In conditiile mentionate,respectiv imobil nou,aveti tot interesul initial sa va cunoasteti ca si vecini,dupa care sa decideti un grup care sa se ocupe de formalitatile necesare infiintarii asociatiei de proprietari.
Parcurgeti cu atentie L nr 230/2007 + HG nr 1588/2007
Chiar daca nu stapaniti legislatia,nimeni nu se poate erija ca si atotcunoscator al tuturor chichitelor si posibilelor interpretari sub care poate fi privita legea asociatiilor de proprietari,dar,mai exista acest forum ,mai exista serviciul specializat in primaria locala.
Asteptati mutarea majoritatii vecinilor dvs,convocati adunare generala in care sa hotarati infiintarea asociatiei de proprietari,sa dispuneti reprezentantii acesteia .
Contactati serviciul specializat din cadrul primariei si solicitati sprijin in demersurile necesare angajarii de administrator .
Succes
ynocentta, utilizator