Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... asociatie nou infiintata
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

asociatie nou infiintata

Locuiesc intr un bloc cu sapte scari pe trei tronsoane. Tronsonul I cuprinde scarile f si g iar toate tevile si racordurile sunt comune pe intreg blocul.Datorita unor neintelegeri si a lipsei totale de interes din partea presedintelui asociatiei, locatarii celor doua scari doresc sa se constituie intr o asociatie separata. Nu prea sunt documentata in aceasta privinta si as dori sa va intreb daca acest lucru este posibil. Multumesc.
Parcurgeti cu atentie L nr 230/2007 si HG nr 1588/2007 ,care permit infiintarea de asociatii de proprietari pe tronsoane ,in conditiile existentei de aparate contorizat utilitati
Accesati sectiunea asociatii de proprietari ,unde puteti urmari opiniile exprimate in situatii similare
flipi a scris:

Locuiesc intr un bloc cu sapte scari pe trei tronsoane. Tronsonul I cuprinde scarile f si g iar toate tevile si racordurile sunt comune pe intreg blocul.Datorita unor neintelegeri si a lipsei totale de interes din partea presedintelui asociatiei, locatarii celor doua scari doresc sa se constituie intr o asociatie separata. Nu prea sunt documentata in aceasta privinta si as dori sa va intreb daca acest lucru este posibil. Multumesc.
da ... se poate face asociatie de proprietari chiar pe fiecare scara in parte, in conditiile repectarii legii 230/2007 si a HG 1588/2007
ContSters62736, utilizator
Problema faramitarii unei asociatiei mari in mai multe asociatii - mai mici este posibila, asa cum au scris si celalti doi useri, in conditiile legislatiei actuale.
Ce sfaturi pot sa va dau eu:
- in momentul in care va decideti "care cu care" - pe tronsoane, pe scari, etc. v-a fi necesar sa existe posibilitatea tehnica de separare a utilitatilor (apa rece, apa calda, etc) in vederea incheierii de contracte separate; au mai fost asemenea discutii pe forum si furnizorii au pus aceste conditii; in special furnizorii de apa sunt mai cu mot si va vor pune pe dvs. proprietarii sa va construiti bransamente separate - foarte scumpe, dar nu trebuie sa disperati pentru ca legea il cam obliga pe furnizor sa construiasca el acest bransament - adevarul fiind pe la mijloc, asa ca mai vedeti ce relatii aveti fiecare pe unde trebuie...;
- este nevoie de oameni priceputi si dornici sa faca multa munca in folosul micii comunitati - in conditii de voluntariat si capabili sa "serveasca" tot felul de reprosuri de la ceilalti, de obicei fini observatori al fenomenului social si care de pe margine stiu mai bine ce este de facut; acei oameni vor forma un asa-zis grup de initiativa care va trebui sa pregateasca toate documentele si actiunile necesare transformarii asociatiei, asa cum prevede legislatia in vigoare;
- este nevoie sa se intocmeasca un protocol de desprindere corect intre asociatia "mama" si "desprinsi" - acest protocol fiindu-va necesar la incheierea de contracte cu furnizorii de servicii si utilitati;
- trebuie sa va gasiti un spatiu suficient de mare in care sa va desfasurati activitatea noii asociatii;
- un avantaj net al unei as. prop. mici este evident faptul ca este mai simplu de urmarit, de condus si administrat, fata de o asociatie mai mare; comunitatea fiind mai mica este mai usor de adunat la adunari generale spre deosebire de asociatiile mari unde acest lucru se realizeaza f. greu;
- un alt avantaj ar fi ca as. prop. este condusa numai de proprietari care apartin scarii respective, deci care efectiv se cunosc intre ei, cunosc f. bine tot ce tine de nevoile si problemele proprietarilor din acea comunitate;
- ca si dezavantaje as spune ca pentru buna functionare a as. prop. v-a trebui sa angajati un administrator, eventual un cenzor daca nu gasiti pe cineva din asociatie care sa faca aceste lucruri - ei, acest lucru costa mai mult decat la "grupa mare" asa ca trebuie sa va ganditi bine la acest lucru; desigur ati putea discuta si cu celelalte asociatii desprinse si poate angajati un administrator comun si "iesiti" mai ieftin, ma rog mai sunt si alte solutii de exemplu puteti sa faceti administrarea printr-o firma specializata, dar trebuie ca com. executiv sa fie foarte vigilent...;
- un alt dezavantaj l-as denumi pe acela ca toti, dar toti membrii as. prop. nou formate sa-si achite la timp intretinerea pentru ca altfel va blocati financiar foarte repede si de aici o multime de necazuri pe care fiecare le stiti - deci, atentie si in aceasta directie...;

In final, personal sunt PENTRU asociatii mai mici, dar cu conditia ca proprietarii sa doreasca acest lucru si sa fie atentionat de plusurile si minusurile unei asemenea intreprinderi.
Va doresc mult succes!
@flipi
Daca va intereseaza procedura de infiintare a unei noi asociatii aveti descrierea ei aici:
www.avocatnet.ro/content/con...