Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... parasire tara cu un minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

parasire tara cu un minor

vreau sa plec in italia cu baiatul.un minor de 8 ani.nu sunt impreuna cu tatal lui nici nu am fost casatoriti.intre timp eu m-am casatorit mi-am schimbat numele dar baiatul a ramas pe numele tatalui sau.mentionez ca copilul mi-a fost incredintat mie prin hotarare judercatoreasca definitiva.cand am avut procesul eu aveam numele de fata.deci hotararea de incredintare a fost pe numele de fata.pot parasi tara cu acea hotarare?chiar daca acum am alt nume?sau trebuie si acordul tatalui?va rog ajutati-ma cu un raspuns.urgent.
puteti pleca linistita din tara cu copilul daca va fost incredintat prin hotarare judecatoreasca.. nu aveti nevoie de acordul tatalui..
mergeti si legalizati sentinta prin care vi -sa dat spre crestere si educare minorul apoi mergeti sa-i faceti pasaport si plecati unde doriti.
dar sa-i dati adresa tatalui sa va trimita pensia alimentara:D