Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Lamurire si completare dispozitiv
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Lamurire si completare dispozitiv

Am un caz:

Am castigat in instanta un proces la tribunal si mi se comunica hotararea. In hotarare constat ca instanta de judecata imi acorda cheltuieli de judecata 1000 ron si nu 2000 ron atat cat am dovedit cu o chitanta de 1000 ron si un ordin de plata de 1000 ron.9 (cele doua documente se afla in dosar). Ca sa recuperez banii mai repede intreb avocatul daca exista o solutie de recuperare mai rapida a banilor decat recursul. Avocatul imi spune ca pot intocmi o "Lamurire si completare dispozitiv" considerand ca instanta a facut o eroare. (poate cine a scris nu a stiut sa citeasca OP-ul), instanta nemotivand in hotarare de ce imi acorda 1/2 din cheltuielile de judecata. Dar stupoare ,dupa ce intocmesc acest act si ma judec instanta de fond imi rescpinge completare dispozitiv, adica nu imi da cei 1000 ron, pe care eu I-am platit efectiv.
Intrebarea mea este: mai pot recupera acesti bani dupa ce instanta imi comunica rezolutia? Cine a gresit: judecatorul sau avocatul? Admit ca cine munceste nu poate sa nu greseasca , dar eu vreau sa-mi pot recupera banii.
Exista vreo solutie sa-i recuperez?

PS. intimata a facut recurs.

Multumesc :hammer:
trebuia sa faceti o cerere de indreptare a erorii daca nu s-ar fi facut recurs de catre intimata..
Petre Enache, Avocat
În situaţia în care nu s-au solicitat cheltuielile de judecată ori, deşi au fost solicitate, instanţa a omis să se pronunţe asupra lor, partea le poate solicita printr-o cerere separată , în termenul de prescripţie de drept comun (3 ani), care curge de la data rămânerii definitive a hotărârii prin care cel în cauză a câştigat procesul . Temeiul cererii în reprezintă art.998 C.civ. .

În cazul în care instanţa a omis să se pronunţe cu privire la cheltuielile de judecată solicitate, partea se poate plânge şi pe calea apelului sau a recursului ori a revizuirii întemeiate pe art.322 pct.2 C.proc.civ.

Dacă cererea privind cheltuielile de judecată a fost respinsă, partea le poate solicita prin intermediul apelului sau a recursului, însă nu pe cale separată, deoarece s-ar opune autoritatea de lucru judecat, decurgând din hotărârea de respingere a cererii.
Omisiunea instanţei de a se pronunţa asupra cheltuielilor de judecată nu poate fi îndreptată pe calea procedurii reglementată în art.281 C.proc.civ. . Potrivit actualei reglementări, partea interesată poate solicita completarea hotărârii, în temeiul art.281 ind.2 C.proc.civ.