Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... recalculare pensie militara dupa stagiu de cotizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

recalculare pensie militara dupa stagiu de cotizare

Sunt pensionar militar (anticipata partiala) cu 22 ani si 4 luni vechime efectiva (27 ani si 4 luni cu tot cu grupa) din care 18 ani si 8 luni ca militar, diferenta fiind in domeniul civil anterior activitatii militare.
Dupa legea pensiilor militare 164/2001 art. 62 am dreptul la recalculare in conditiile legii 19/2000. Art 95 prevede posibilitatea recalcularii dupa un stagiu de cotizare de minim 12 luni. Ma incadrez in aceste prevederi ale legii 19/2000? Am stagiu de cotizare de peste 40 de luni in acest moment, in domeniul civil. Pot cere recalcularea pensiei pana la implinirea varstei standard prevazuta de legea 19/2000?
1.In cazul dvs., la data la care indepliniti conditia de varsta standard, conform Legii 19/2000, vi se stabileste pensia de limita de varsta luandu-se in calcul si perioada lucrata in armata.
2. Art. 95 se refera la pensionatii in baza Legii 19/2000.
Asa am inteles si eu , doar ca voiam un raspuns avizat.
Multumesc mult!