avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1311 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... recalculare pensie militara dupa stagiu de cotizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

recalculare pensie militara dupa stagiu de cotizare

Sunt pensionar militar (anticipata partiala) cu 22 ani si 4 luni vechime efectiva (27 ani si 4 luni cu tot cu grupa) din care 18 ani si 8 luni ca militar, diferenta fiind in domeniul civil anterior activitatii militare.
Dupa legea pensiilor militare 164/2001 art. 62 am dreptul la recalculare in conditiile legii 19/2000. Art 95 prevede posibilitatea recalcularii dupa un stagiu de cotizare de minim 12 luni. Ma incadrez in aceste prevederi ale legii 19/2000? Am stagiu de cotizare de peste 40 de luni in acest moment, in domeniul civil. Pot cere recalcularea pensiei pana la implinirea varstei standard prevazuta de legea 19/2000?
Cel mai recent răspuns: brinzeimr , utilizator 14:03, 14 Februarie 2010
1.In cazul dvs., la data la care indepliniti conditia de varsta standard, conform Legii 19/2000, vi se stabileste pensia de limita de varsta luandu-se in calcul si perioada lucrata in armata.
2. Art. 95 se refera la pensionatii in baza Legii 19/2000.
Asa am inteles si eu , doar ca voiam un raspuns avizat.
Multumesc mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce se intimpla cu contributia la sistemul public de pensii,dupa iesirea la pensie din sistemul militar. crasmaru costel crasmaru costel rog a ma indruma,eventual articole de legi,in care se prevede ce se intimpla cu contributia la sistemul public de pensii,dupa iesirea la pensie (cu ... (vezi toată discuția)
Recalcularea pensiilor - valorificarea stagiilor de cotizare realizate dupa pensionare DIMITRIU DIMITRIU Sunt nascut la 25.11.1959 , pensionar militar din iunie 2005 . Am stagiu de cotizare ca militar 26 ani si 8 luni ( include si scoala militara ) Conditii ... (vezi toată discuția)
Pensie civila + pensie militara IstratiEvelina IstratiEvelina Buna ziua, Sunt nascut in luna iunie 1957 si am lucrat 13 ani in conditii speciale (grupa 1) la Sidex, 9 ani si 3 luni in Ministerul de Interne in conditii ... (vezi toată discuția)