Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Carnet de conducere suspendat - sentinta definitiva
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Carnet de conducere suspendat - sentinta definitiva

Buna ziua!
In luna iunie a anului 2009, unei cunostinte i-a fost suspendat carnetul de conducere, deoarece se afla la volan sub influenta bauturilor alcoolice. Trebuie specificat ca a fost caz penal. Cercetarile s-au derulat si s-a dat o sentinta definitiva (ianuarie 2010). Aceasta persoana a fost condamnata la 6 luni de inchisoare cu suspendare, o amenda contraventionala si suspendarea permisului de conducere.
Intrebare: Dupa cat timp poate aceasta persoana sa se inscrie la un examen pentru obtinerea carnetului de conducere? La un an de la data ramanerii definitive a sentintei sau la un an de la retinerea carnetului? Exista un regim de urgenta pentru sustinerea examenului de redobandire a carnetului de conducere?

Va multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~