Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Instrainare pamant fara intabulare???
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Instrainare pamant fara intabulare???

Au trecut mai mult de 10 ani de la decesul mamei, fara a se face succesiunea la pamant. In Registrul Agricol, fiecare copil are trecut pamantul care i se cuvine pe numele lui. Se poate instraina pamantul, daca nu este facuta succesiunea? Mentionez ca, la aceasta ora, fratii nu se mai inteleg.

Nu. Pentru a putea instraina, trebuie sa faceti succesiunea (la notar sau in instanta), iesirea din indiviziune, cadastrul si intabularea. Altfel, promiteti cumparatorului pielea ursului din padure:D
e de preferat sa deschideti succesiunea si daca fratii nu se mai inteleg atunci transati problema la judecatorie