avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 483 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune dupa 27 ani de casatorie,ce drepturi are ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune dupa 27 ani de casatorie,ce drepturi are sotul supravietuitor la un ap. cumparat ampreuna fiiind an acte co-proprietari?

va rog sa-mi raspundeti si mie ce drepturi am ca sot supravietuitor dupa 27 ani de casatorie la un ap.la care suntem co-proprietari,neavand copii ampreuna?
MULTUMESC ANTICIPAT
PAVEL1960:-/
Cel mai recent răspuns: Gabriela Mihai , Avocat 15:10, 15 Februarie 2010
buna ziua!
daca apartamentul l-ati achizitionat in timpul casatoriei atunci in masa succesorala a defunctului va intra o cota de 1/2 din acest imobil.
dvs veti culege o cota diferita, functie de clasa de mostenitori cu care intrati in concurs.
Are copii sotul decedat? Ca impreuna am inteles ca nu aveti?
Frati are? Parinti?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sotia are dreptul la mostenire? bettyna bettyna Buna ziua, Am si eu o nelamurire: in cazul in care mostenitorii sunt sotia( d-na A) si copiii decedatului( B si C) pentru toate bunurile realizate si obtinute ... (vezi toată discuția)
Sot mostenitor tmariuscop tmariuscop Am o matusa careia i-a murit sotul. Trebuie facuta masa succesorala? La masa succesorala, daca trebuie facuta, cine poate veni daca aceasta si nici sotul nu au ... (vezi toată discuția)
Succesiune ionescu.mimi ionescu.mimi Va rog sa aveti amabilitatea sa-mi raspundeti si mie la urmatoarele intrebari: 1. Daca unul dintre soti moare, iar cei doi soti nu au avut copii, cine are ... (vezi toată discuția)