Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune dupa 27 ani de casatorie,ce drepturi are ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune dupa 27 ani de casatorie,ce drepturi are sotul supravietuitor la un ap. cumparat ampreuna fiiind an acte co-proprietari?

va rog sa-mi raspundeti si mie ce drepturi am ca sot supravietuitor dupa 27 ani de casatorie la un ap.la care suntem co-proprietari,neavand copii ampreuna?
MULTUMESC ANTICIPAT
PAVEL1960:-/
buna ziua!
daca apartamentul l-ati achizitionat in timpul casatoriei atunci in masa succesorala a defunctului va intra o cota de 1/2 din acest imobil.
dvs veti culege o cota diferita, functie de clasa de mostenitori cu care intrati in concurs.
Are copii sotul decedat? Ca impreuna am inteles ca nu aveti?
Frati are? Parinti?