Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Delasare externa-avans deplasare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Delasare externa-avans deplasare

Daca un salariat pleaca o luna in delegatie in Germania,(exista un contract cu o firma din Germania efectuare soft)pot acorda avans deplasare 5.000 euro?
Daca societatea nu detine card bancar ptr plati atat in tara cat si in strainatate, puteti acorda avans cash ptr deplasare in strainatate.
Acest avans trebuie sa cuprinda:
- cval cazarii cnf perioadei de deplasare
- cval transport intern (daca este cazul)
- cval diurna cnf perioadei de deplasare (in cuantumul stabilit de firma, care poate fi de max 2.5 ori mai mare decat plafonul stabilit ptr bugetari, ptr a fi deductibila la calculul impoz pe profit)
- o suma forfetara, ptr alte chelt neprevazute, care in practica este de cca 30% din total sume avansate mai sus
Aceste calcule sunt bineinteles orientative.
ART.45. - Salariatii unitatilor trimisi in delegatie in tara sau in strainatate, vor beneficia de urmatoarele drepturi:
a. decontarea cheltuielilor de transport, asigurare si a costului cazarii, potrivit conditiilor stabilite prin contractele colective de munca la celelalte niveluri;
b. diurna de deplasare al carei cuantum se stabileste prin negociere la nivel de ramura, grupuri de unitati sau unitate; nivelul minim al diurnei este cel stabilit prin actele normative ce se aplica la institutiile publice. dupa cunostintele mele , diurna ar fi de 35 euro/zi la inst publice ,dar studiati ART 21 -alin 3 litb-ch ded limitatb) suma cheltuielilor cu indemnizatia de deplasare acordata salariatilor pentru deplasari in Romania si in strainatate, in limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru institutiile publice .daca firma are suficient profit asta e limita deducerilor . bineinteles ca puteti sa-i dati si mai mult , dar vor fi ch nedeductibile
ART. 45 din contractul colectiv de munca la nivel national
Va multumesc pt raspunsuri,era o suma destul de maricica care se acorda si ma gandeam sa nu fie restrictionata cumva cum este in cazul platii furnizorilor.