Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... inculpat furt auto
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

inculpat furt auto

buna seara.am si eu o mica problema cu organele de cercetare penala.
acum cca 8 luni cativa asa zisi prieteni au sustras o masina modificata pentru curse(ilegale/legale) si acum acestia m-au bagt si pe mine in problema lor.sa va spun cum stau lucrurile.
In noaptea cand sa furat masina respectiva am fost vazut impreuna cu baietii care au furat masina doarece in acea perioada faceam parte din acelasi club auto.dupa ce majoritatea membrilor clubului au plecat am decis sa plec si eu si cand vreau sa plec cei 3 care au furat respectiva masina ma roaga sa ii las si pe ei aproape de casa lor(locuiau aproape de drumul meu spre casa)am fost de acord deoarece pe doi dintre ei ii cunosteam cat de cat bine.dupa cateva minute unul dintre ei primeste un tel,dupa putin timp dupa ce a terminat de vorbit la telefon imi spun sa trag pe dreapta intr-o anumita parcare ca vine cineva sa ii ia de acolo.dupa ce opresc in parcare cei trei coboara si cand vreau sa plec recunosc o masina la cca 10m pe care o vazusem pe net la diferite curse(masina sustrasa).opresc motorul,cobor si le spun baietilor care erau cu mine uitati frate dacia aia care a facut de ras multe masini straine cu pretenti.ne-am indreptat toti spre masina ne uitam toti la ea si apoi eu ma duc la masina mea si plec cei 3 vin cu mine spre masina mea ne salutam si am plecat. la cca 2 min dupa ce m-am despartit de cei 3 ma suna un fost coleg de liceu sa ma duc pe la el sa mai vb si noi.nu am stat pe ganduri si am acceptat invitatia lui.ma duc la el vb cu el beau un suc si dupa o ora i-am spus ca plec.cand sunt aproape de zona unde stau eu ma suna unul dintre cei 3 pe care ii lasasem in parcarea aceea si ma intreaba unde sunt.dupa ce i-am zis pe unde sunt a zis sa ma duc pana la el ca vrea sa imi zica ceva,l-am intrebat dc si a zis ca nu poate sa imi zica prin telefon.daca tot eram aproape de el am decis sa ma duc la el.cand am ajuns la el ma astepta in fata casei cu unul dintre ceilalti doi.ii intreb ce au de zis si imi spun ca au vrut sa fure o masina si ca ia vazut politia si ca ia urmarit si ca au tras asupra lor si multe altele.auzind acestea le*am spus ca nu vreau sa iau parte la acestea si ca plec.plec spre casa.a doua zi spre seara vine la mine acasa proprietarul masini furate insotit de doi politisti si sa ii insotesc la politie.dupa o noapte de chin(declarati peste declarati,nu aveam voie sa beau apa nu aveam voie sa ma duc la toaleta si multe altele) am ajuns acasa. acum 2 saptamani am fost chemat la sediul furturi auto sa mai mi se prezinte ce probe au si sa ma intrebe daca sunt de acord cu confruntarea si cu testul poligraf.probele sunt urmatoarele telefonul unuia dintre hoti, si amprentele fiecaruia.mie mi sa gasit doua amprente pe exterior si mai au cica o amprenta a mea pe interiorul ramei usi dreapta fata(un sfert de amprenta la care se vad doar cateva semicercuri din amprenta).am acceptat confruntarea si am acceptat si testul cu poligraful.la confruntare toti ceilalti inculpati au declarat ca eu am spart masina respectiva si ca a conduso altul.bineinteles ca am negat cele spuse de ei si acum urmeaza sa ma prezint la testul poligraf si imi e cam frica deoarece sunt timid si imi e frica sa nu ma pierd.Mai mentionez faptul ca unul dintre inculpati ma tot sunat si ma amenintat ca sa am grija ce declar ca o sa o patesc eu rau.Acum sunt la politie inculpatul principal din toata treaba aceasta deoarece ceilalti mai sustin ca eu as fi avut nevoie de piese pt a-mi modifica masina,ceea ce nu este adevarat.
As dori sa imi spuneti si mie parerea dumneavoastra sa stiu cum as putea sa scap din toata povestea aceasta odata.avocatul meu impreuna cu mine am cerut sa se reexamineze amprenta aceea care a fost gasita pe interior si sa fiu insotit de un examinator aparte(sper ca am spus corect).
Multumesc pentru raspunsuri
concentreaza textul te rog.
expert parte ci nu "aparte"
pe scurt.
3 asa zisi prieteni ai mei au furat o masina.ei au recunoscut o parte din vina.au recunoscut ca au participat la furt dar nu au recunoscut ca ei ar fi patruns in masina spargand butucul portierei si cel al contactului, ci doar ca unul dintre ei ar fi condus masina iar ceilalti ar fi fost pasageri ai respectivei masini,iar eu dupa spusele lor sunt cel care a spart masina si as fi pornito deoarece masina ar fi fost luata pentru mine (sa iau piese de pe ea) si ca eu as fi plecat cu masina mea neconducand respectivul autovehicul.
politisti au gasit 3 amprente alea mele pe vehicul(doua dintre ele sunt pe exterior in locurile unde am spus eu ca am atinsa masina si una suspecta dupa parerea avocatului si parerea mea deoarece este stearsa si se vede doar un sfert din ea si anume partea dinspre varful degetului mic)
sa mai gasit in masina telefonul unuia dintre inculpati si multe amprente ale celorlalti inculpati (mie mi s-au spus ca sunt 3 inculpati)
daca vreti sa va mai dau detalii despre ceva intrebatima.Multumesc
Incercati sa discutati cu un avocat ce ar fi si ce nu ar fi bine.
Consultanta juridica va costa niste bani dar ati primi ceva lamuriri.Atat cat sa stiti daca trebuie sau nu sa va angajati avocat.

avocat Claudiu Lascoschi
am angajat deja un avocat si deja am lamurit ce aveam de lamurit dar stiti vorba aceea inca un sfat nu strica.astept in continuare pareri daca se poate.
Multumesc
Nu m-am uitat prea atent la ce ati scris dar pareti complice.
Dar, puteti sa primiti o pedeapsa cu suspendare daca aveti o atitudine sincera si daca instanta va considera ca nu se impune reeducarea dvs. intr-un penitenciar.
Aveti sanse daca sunteti bine aparat si instanta va considera ca nu se impune reeducarea inregim de detentie.

avocat Claudiu Lascoschi