Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... drept de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

drept de somaj

buna seara!
as avea dreptul la somaj daca am o srl dizolvata?
Pentru a beneficia de somaj trebuie ca incetarea raportului de munca sa fie facuta in temeiul art. 31 alin.4 ind.1, 56 lit. e), f), h) si j), art. 61 lit. c) si d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4) din Codul munci si sa aveti un stagiu de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni anterior incetarii contractului sau depuneri cererii.
pneagu a scris:

Pentru a beneficia de somaj trebuie ca incetarea raportului de munca sa fie facuta in temeiul art. 31 alin.4 ind.1, 56 lit. e), f), h) si j), art. 61 lit. c) si d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4) din Codul munci si sa aveti un stagiu de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni anterior incetarii contractului sau depuneri cererii.
[/quot

nu stiu la care art ma incadrez , probabil la 61 alin 1, o sa mi se desfiinteze postul. cotizez de 19 ani neintrerupt.
intreb: beneficiez de somaj daca in paralel am si o societate aflata in stadiul de dizolvare?
Desfiintare post, art.65 alin.1.
Daca nu realizati venituri sau realizati, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât salariul minim brut pe economie.