avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... drept de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

drept de somaj

buna seara!
as avea dreptul la somaj daca am o srl dizolvata?
Cel mai recent răspuns: ContSters42179 , utilizator 21:21, 15 Februarie 2010
Pentru a beneficia de somaj trebuie ca incetarea raportului de munca sa fie facuta in temeiul art. 31 alin.4 ind.1, 56 lit. e), f), h) si j), art. 61 lit. c) si d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4) din Codul munci si sa aveti un stagiu de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni anterior incetarii contractului sau depuneri cererii.
pneagu a scris:

Pentru a beneficia de somaj trebuie ca incetarea raportului de munca sa fie facuta in temeiul art. 31 alin.4 ind.1, 56 lit. e), f), h) si j), art. 61 lit. c) si d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4) din Codul munci si sa aveti un stagiu de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni anterior incetarii contractului sau depuneri cererii.
[/quot

nu stiu la care art ma incadrez , probabil la 61 alin 1, o sa mi se desfiinteze postul. cotizez de 19 ani neintrerupt.
intreb: beneficiez de somaj daca in paralel am si o societate aflata in stadiul de dizolvare?
Desfiintare post, art.65 alin.1.
Daca nu realizati venituri sau realizati, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât salariul minim brut pe economie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatia de somaj florylen florylen Daca am contract pe perioada nedeterminata, dar sunt in proba de lucru pentru o luna de zile si la incheierea perioadei de proba renunt la a continua mai ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna CVASI CVASI Buna seara, As avea si eu 2 intrebari: 1. Este obligatoriu sa i se dea unei salariate concediu de odihna inainte de a i se inchide ctr. de munca? Este ... (vezi toată discuția)
Somaj Mihaela Ioana Mihaela Ioana Buna ziua. As avea si eu o intrebare, daca am lucrat cativa ani cu carte de munca si mi`a fost intrerupta carte de munca timp de 1 an apoi am fost angajata ... (vezi toată discuția)