Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... o mica MARE problema!!!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

o mica MARE problema!!!

am o mare problema...sa incepem cu povestea:
in septembrie 2008 am facut imprumut la banca, mai exact 2 imprumuturi unul la CEC si altul la BRD, ambele in valoare de 22.000 ron. imprumuturile le-am facut pe numele meu pentru a ajuta pe cineva apropiat sa-si ia casa, in rate si mai avea nevoie de niste bani pt avans. intelegerea a fost ca intr-un an de zile mi-i da inapoi. respectivul are o firma care inclusiv anul trecut a avut castiguri considerabile. de asemenea precizez ca n-am facut nicu-un fel de act scris cu respectivul pt a preciza suma imprumutata sau durata, dar ca martori sunt fostii colegi de la servici, adik sunt mai multi martori. acuma, mai exact undeva prin ianuarie i-am spus sa-mi dea toti banii, nu imediat ci in cateva luni pana prin august-sept.

intrebarea e ce as putea eu face in cazul in care nu mi-i da, adik dc se poate face ceva intr-un eventual proces cu ajutorul martorilor...etc???

va multumesc
Daca il dati in judecata si el nu recunoaste datoria, nu mai aveti ce face.
Situatia este complicata tare.
Incercati sa consultati un avocat care sa caute o cale de rezolvare.
Este mult de discutat si o sa cheltuiti ceva bani dar daca stati asa nu aveti nicio sansa...

avocat Claudiu Lascoschi