Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... La ce varsta va fi pensionat pe noua lege un barbat ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

La ce varsta va fi pensionat pe noua lege un barbat care a lucrat 15 ani an grupa 1 de munca?

La ce varsta va fi pensionat un barbat pe noua lege care a lucrat an grupa 1 de munca avand an vedere ca an legea actuala 1 an lucrat =1,6cotizat?????
Nu exista nicio legatura intre reducerea varstei standard de pensionare si stagiul aferent activitatii desfasurate in grupa I de munca, stagiu care se adauga stagiului realizat (acel 1 an lucrat in grupa I = 1,6 ani, conform art. 14 din Legea nr. 3/1977).

Potrivit proiectului viitoarei legi, reducerea varstei standard de pensionare se va face din varsta prevazuta in anexa 5 a acestuia, in functie de data nasterii si de perioada realizata in grupa I de munca.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea