Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contabil... sau casier...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contabil... sau casier...

As dori sa stiu daca functia de contabil sef este compatibila cu functia de casier detinuta de unul dintre soti in sistemul bugetar,daca ambii soti sunt salariati ai aceleasi institutii bugetare.
acest aspect nu este reglementat de lege, ramine la latitudunea conducerii!
laur67
NU este...tocmai pentru a nu da posibilitatea de delapidare...
Esential pentru a exista incompatibilitate este sfera ierarhica, Daca casierul este subordonat contabilului sef, atunci cele 2 functii ocupate de catre cei 2 soti sunt incompatibile.