Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... vechime in specialitate
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

vechime in specialitate

Sunt angajatul unei primarii pe postul de Inspector de specialitate III- Starea civila, cu 5 ani vechime. Sunt absolv. al Fac. de Stiinte juridice si vreau sa stiu daca se considera vechime in specialitatea studiilor necesare exercitarii functiei publice,cond. necesara pentru participarea la ex. organizat pentru postul de secretar.
Mentionez ca atributiile de ofiter stare civila pot fi delegate numai secretarului sau unui funct. public cf. L 201/2009.
ghenciu a scris:

Sunt angajatul unei primarii pe postul de Inspector de specialitate III- Starea civila, cu 5 ani vechime. Sunt absolv. al Fac. de Stiinte juridice si vreau sa stiu daca se considera vechime in specialitatea studiilor necesare exercitarii functiei publice,cond. necesara pentru participarea la ex. organizat pentru postul de secretar.
Mentionez ca atributiile de ofiter stare civila pot fi delegate numai secretarului sau unui funct. public cf. L 201/2009.

daca aveti minim 2 ani vechime in specialitatea studiilor juridice, sau 5 ani ( secretar oras), indepliniti conditiile de participare la examen. :)
Interventie moderator

@ghenciu

Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul de postare in forum. Pana il gasiti in pagina, va retin atentia cu pct. 3.3 din acesta:
3.3. Nu adresa aceeasi întrebare pe mai multe sectiuni ale forumului si nu deschide acelasi topic de mai multe ori. In acest caz topic-urile si/sau raspunsurile in plus vor fi sterse de administratori sau moderatori, utilizatorul urmand a fi avertizat, iar ulterior, in caz de nerespectare a avertismentului, va fi banat temporar sau defintiv.

Va multumesc!

Gabriela Pintea
Interventie moderator: Fie va continuati topicurile deschise, fie voi sterge in continuare ceea ce scrieti. Mai sus am postat pct. 3.3 din regulamentul de postare in Forum iar dvs. ati continuat sa deschideti noi topicuri si sa puneti aceleasi intrebari. Intrebarea de mai jos este identica cu cea cu care ati deschis acest topic, cu o singura precizare in plus, aceea ca ati indeplinit atributiile a doua functii publice in acelasi timp, lucru interzis de Legea nr. 161/2003. Imi este imposibil sa inteleg cum v-a delegat primarul atributiile functiei de consilier juridic.

Inchei cu urmatorul lucru: un primar este ales de dvs., cei din comunitate, si este membru de partid. El poate sa fie un excelent maturator de strazi si atat (ideal ar fi sa fie un bun gospodar). Un functionar public trebuie sa cunoasca regimul incompatibilitatilor reglementat de Legea nr. 161/2003. Va sugerez sa cititi actul normativ care reglementeaza organizarea si functionarea ANI, veti avea multe surprize neplacute. Asta pentru ca ANI verifica modul in care sunt respectate prevederile Legii nr. 161/2003 si va poate sanctiona direct.

Daca mai aveti ceva de intrebat, postati in continuarea acestui topic.

Gabriela Pintea

ghenciu a scris:
Am abs. Fac.de Stiinte Juridice, iar la data de 01.01.2009, mi-au fost delegate prin fisa postului atributiile de Cons. juridic. Se considera vechime in specialitatea studiilor perioada in care am avut delegate atributiile de cosilier juridic?
Gabriela Pintea, Consilier juridic