Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale blocarea conturilor la banci pentru neplata datoriilor ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

blocarea conturilor la banci pentru neplata datoriilor restante la buget

Buna seara, Astazi am primit instiintare de la BRD si BCR unde avem conturi deschise pe societate, ca avem poprire infiintata de catre ANAF pentru o suma partiala din datoriile restante pe care le avem de achitat. Sanse de a mai onora BO de plata furnizorilor nu sunt, insa in cat timp se descopera un cont deschis la o alta banca. Ce sugestii ar fi de rezolvare a situatiei neplacute, avand in vedere ca platim zilnic prin banca instrumente eliberate furnizorilor si neplata prin refuz atrage automat deteriorarea iremediabila a relatiilor cu acestia. Ce implica amanarea datoriilor pentru 6 luni (cu ANAF) in afara de gajsi termen de 2-3 saptamani?
Buna ziua
Toate sumele pe care societatea le incaseaza de la clienti se vireaza automat la buget ;pana la achitarea integrala a datoriei la bugetul de stat nu vad ce sanse aveti sa platiti furnizorii....