Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... bilet la ordin avalizat
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

bilet la ordin avalizat

am un credit pe firma pt un teren cu ipoteca dar am si un bilet la ordin avalizat pe numele meu.Daca vreau sa renunt la partile mele sociale as putea sa trec biletul avalizat pe numele unui alt asociat al firmei daca el este de acord?
In principiu, DA, dar numai daca si Banca este de acord
Avalul inseamna asumarea personala a obligatiilor cambiale ca pe obligatii personale de catre un tert al raportului cambial fara legatura de cauzalitate. Deci avalul nu are nici o legatura co respectiva calitate de asociat ,administrator etc. in firma emitenta.

In atare conditii avand in vedere intrebarea dvs. ma raliez la raspunsul lui legalmgm "In principiu, DA, dar numai daca si Banca este de acord " iar in cazul in care nu e banca de acord raspundeti personal cu patrimoniul prezent si viitor pentru plata debitului din BO.

Pe de alta parte exista si diferite particularitati ce pot da o turnura favorabila dvs. dar pentru asta trebuie consultat un avocat specialist care sa vada si o copie cel putin a biletului sau a actelor in baza caruia a fost emis