Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Achizitii din finantari nerambursabile de la bugetul ...
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Achizitii din finantari nerambursabile de la bugetul de stat

Buna ziua,
Problema mea se refera la procedura aplicabila in cazul achizitiei de bunuri din fonduri din finantari nerambursabile de la bugetul de stat in proportie de peste 50%, finantare in valoare de aprox. 250.000 Euro.
OUG 34/2006 cu modificarile ulterioare prin art. 9 si 10
Art. 9. - Prezenta ordonanta de urgenta se aplica pentru:
a) atribuirea contractului de achizitie publica, inclusiv a contractului sectorial, in acest din urma caz fiind aplicabile prevederile cap. VIII;
b) incheierea acordului-cadru;
c) atribuirea, de catre un operator economic fara calitate de autoritate contractanta, a unui contract de lucrari, in cazul in care se indeplinesc in mod cumulativ urmatoarele conditii:
- respectivul contract este finantat/subventionat in mod direct, in proportie de mai mult de 50%, de catre o autoritate contractanta;
- valoarea estimata a respectivului contract este mai mare decat echivalentul in lei a 5.000.000 euro;
c1) atribuirea, de catre un operator economic fara calitate de autoritate contractanta, a unui contract de servicii, in cazul in care se indeplinesc in mod cumulativ urmatoarele conditii:
- respectivul contract este finantat/subventionat in mod direct, in proportie de mai mult de 50%, de catre o autoritate contractanta;
- valoarea estimata a respectivului contract este mai mare decat echivalentul in lei a 200.000 euro;
d) atribuirea contractului de achizitie publica de catre o autoritate contractanta, in numele si pentru o alta persoana fizica/juridica, in cazul in care respectivul contract este finantat/subventionat in mod direct, in proportie de mai mult de 50%, de catre o autoritate contractanta;
e) organizarea concursului de solutii;
f) atribuirea contractului de concesiune de lucrari publice si a contractului de concesiune de servicii, in acest caz fiind aplicabile prevederile cap. VII.
Art. 10. - In cazurile prevazute la art. 9 lit. c) si c1), autoritatea contractanta are obligatia de a impune prin contractul de finantare aplicarea prevederilor prezentei ordonante de urgenta pentru atribuirea contractelor respective.

vorbeste despre operatori economici fara calitate de autoritate contractanta insa doar in anumite conditii, spre deosebire de reglementarea aceleiasi ordonante inainte de modificare :
c) atribuirea contractului de achizitie publica de catre o persoana fizica/juridica, în cazul în care respectivul contract este finantat/subventionat în mod direct, în proportie de mai mult de 50%, de catre o autoritate contractanta;

care nu impunea aceste conditii.

De fapt ce ma intereseaza in speta este daca va trebui sa aplicam dispozitiile acestei ordonante in organizarea licitatiei la achizitia bunurilor ?

Daca am inteles bine, finantarea se refera la achizitia de bunuri, si este o finantare de 250.000, fiind ajutor de stat. In principiu si ghidul solicitantului ar trebui sa faca referire la metoda si normele aplicabile pentru achizitii, daca nu este cazul, atunci sfatul nostru:
a. Vorbind de achizitii de bunuri, valoarea contractelor daca nu excede 200.000 Euro, nu trebuie sa aplicati normele de achizitie publica, si daca ghidul nu prevede altfel puteti face achizitia direct (totusi credem ca fiind vorba de ajutor de stat procedura este `cerera de oferte`)
b. Daca valoarea contractelor excede 200.000 Euro, atunci trebuie sa respectati normele stipulate prin OUG 34

[edit admin: va rog sa nu mai dati date de contact pe forum. Daca doreste, utilizatorul va poate contacta prin mesaj privat. Multumesc.]
Alin Popescu, administrator
In contractul de finantare (ca si in Ghidul Solicitantului pentru programul pe care ati aplicat) ar trebui sa existe un capitol care trateaza aceasta situatie. De regula, la valoarea mentionata de dvs. se aplica "Normele de achizitii" anexate Ghidului/Contractului, unde este prevazuta o procedura simplificata fata de OG 34.