Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de lehuzie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de lehuzie

Buna ziua!
Am si eu o nelamurire:Pe data de 11 noiembrie 2009 am intrat in concediu de maternitate,si pe 13 decembrie am nascut.Intrebarea mea este daca acum (dupa 66 de zile de la nastere) mai beneficiez de cuantumul celor 126 de zile,deoarece am impresia ca maximul zilelor de concediu de leuzie era 62,parca.Ideea e daca pot fi mai mult de 62 de zile de concediu de leuzie,si daca acum mai sint inca in concediu.
Va multumesc.
Da, beneficiati in continuare de acel concediu pentru lehuzie de 63 de zile prevazut de lege! Concediul pentru maternitate are doua componente: concediu pentru sarcina de 63 de zile si concediu pentru lehuzie de 63 de zile, in total 126 de zile.
Ideea e daca pot fi mai mult de 62 de zile de concediu de leuzie

Da , este mai mult, 63 de zile dupa nastere.:P
Art. 24. - (1) Concediul pentru sarcina se acorda pe o perioada de 63 de zile inainte de nastere, iar concediul pentru lauzie pe o perioada de 63 de zile dupa nastere.
(2) Concediile pentru sarcina si lauzie se pot compensa intre ele, in functie de recomandarea medicului si de optiunea persoanei beneficiare, in asa fel incat durata minima obligatorie a concediului de lauzie sa fie de 42 de zile calendaristice.
ContSters42179, utilizator
DA,INCA ESTI IN CONCEDIU...DUPA CUM AI DAT DATELE PANA IN 17 MARTIE BENEFICIEZI DE CELE 126 ZILE....OBLIGATORIU DUPA NASTEREA COPILULUI TREBUIE SA AI CEL PUTIN 42 ZILE ....ASA CA...ORI INTRII IN CONCEDIU PT CRESTEREA COPILULUI PANA LA 2 ANI...ORI BENEFICIEZI IN CONTINUARE DE INDEMNIZATIA DE 85%..
Concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului pana la implinirea varstei de 2 ani sunt doua notiuni inseparabile!
pneagu a scris:

Ideea e daca pot fi mai mult de 62 de zile de concediu de leuzie

Da , este mai mult, 63 de zile dupa nastere.:P
Art. 24. - (1) Concediul pentru sarcina se acorda pe o perioada de 63 de zile inainte de nastere, iar concediul pentru lauzie pe o perioada de 63 de zile dupa nastere.
(2) Concediile pentru sarcina si lauzie se pot compensa intre ele, in functie de recomandarea medicului si de optiunea persoanei beneficiare, in asa fel incat durata minima obligatorie a concediului de lauzie sa fie de 42 de zile calendaristice.

Asta era,stiam ca am "sarit"de cele 63 de zile,si nu stiam daca se pot compensa.
Va multumesc tare mult!