avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1311 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda atasata impozitului
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda atasata impozitului

Am fost sa platesc impozitul pe casa si am aflat ca am de platit si o amenda de circulatie.... Ce s-a intamplat :
-- in anul 2009 , luna aprilie (aproximativ) am primit acasa instiintare de la politie ca am fost inregistrat de un radar cu viteza de 61 Km/h in localitatea unde locuiesc;
-- am trimis un fax de la servici la politie cu datele soferului (datele mele), urmand sa primesc pe numele meu datele amenzii...
-- de atunci nu am mai primit nimic de la politie si am si uitat de amenda ....

Ce este de facut ? Suma de plata este de 280 .... si nu vreau sa o platesc decat in ultima instanta ...

Multumesc anticipat pentru orice ajutor ....
Cel mai recent răspuns: ContSters79003 , utilizator 20:55, 16 Februarie 2010
Din 2009 ,a decazut termenul legal in care puteati sa contestati PV
Avand in vedere ca autoritatea competenta a depus documentele la administratia finatelor publice in vederea obligari dvs la plata c/v amenda,fie achitati direct,fie va adresati biroului urmariri,care va pune la dispozitie informatiile necesare
Succes
Multumesc pentru raspuns...

Biroul urmariri din cadrul carei institutii?
Si nu se poate depune nici o plangere impotriva acestei urmariri? Eu nu primit nici o instiinatere de plata/amenda pe numele meu .... din cate am inteles se trimite prin posta ... recomandata .... de catre politie ....
Mi se pare un viciu de procedura:
-- politia a dorit sa afle cine a fost conducatorul auto la data specificata
-- am trimis politiei datele
-- si atat .... nu am primit nici o amenda pe numele meu ....

Multumesc
Ultima modificare: Marți, 16 Februarie 2010
multivers88888, utilizator
la sectia financiara vedeti si procesele verbale si de unde aveti amenzile. cred ca e vorba de mai multe la suma asta.
politia va cere prin scisoare sa spuneti cine a condus in ziua de... auto nr.., sa stie pe cine amendeaza si atat
puteti plati separat impozitul pana va lamuriti cu amenzile
Ultima modificare: Marți, 16 Februarie 2010
ContSters79003, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In cat timp trebuie sa vina pv de radar acasa? Mika05 Mika05 Buna ziua, Am si eu o nedumerire si poate ma puteti ajuta: mi-a venit acasa, la data de 27.11.2008, un Proces Verbal incheiat in 22.10.2008 pentru depasirea ... (vezi toată discuția)
Amenda rutiera prin posta georderik georderik am primit azi 14.05.08 o "comunicare" din 05.05.08 in care sunt anuntat ca masina a incalcat regimul legal de vitezaza in localitate si a fost inregistrata cu ... (vezi toată discuția)
Nelamuriri procura speciala pt "evitarea" taxei de mediu. Rih85 Rih85 Buna ziua. Am o nelamurire cu privire la ce am facut (sper sa nu fie prea tarziu) in urma cu 4-5 zile. Pe scurt am vandut o masina Daewoo Nubira euro 2 unui om ... (vezi toată discuția)