Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum sa-mi fac acte de proprietate?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum sa-mi fac acte de proprietate?

va rog frumos daca puteti sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu niste aspecte;
am avut un titlu de proprietate pe un teren de 1000mp,impreuna cu fratele meu.
dupa pensionare am venit si am construit pe jumatatea de teren care mi se cuvenea mie o casa.
acum un an am avut ghinionul sa ma imbonavesc si sa paralizez pe partea dreapta
fratele meu mi-a prop[us sa ma mut la el pana cand voi fi mai bine
sub pretextul ca ii trebuie pentru mutarea pensiei el mi-a cerut o procura
am fost la notar dar din pacate datorita faptului ca sunt paralizat nu am putu sa fiu de fata la realizarea acesteia,notarul coborand in parcare sa ma intrebe dacva sunt de acord sa-i dau aceea procura fratelui meu,fara sa-mi dea alte amanunte pentru ce este si la ce poate fi folosita
dar eu nu stiam ceva;fratele meu se hotarase sa vanda
afland acest lucru am cerut sa ma intorc acasa pentru ca eu nu am fost de acord cu vanzarea dar surpriza fratele meu lotizase terenul fara ca eu sa stiu pe baza procurii si il impartise in doua parcele :una de 400mp pe care este casa si una de 600mp care era pe partea lui de teren
ajungand acasa am disutat cu cel caruia ii vanduse si ne-am inteles ca el sa traga gardul despartitor la jumatatea terenului asa cum era normal eu sa raman sa il despagubesc pentru cei 100mp pe care el mi i-a cedat
acel om asa a facut dar eu acum as vrea sa stiu ce pot sa fac pentru ca sa imi fac acte pe partea mea de teren adica pe 500mppe care ii am acum in mod real apoi m-am gandit sa-i dau fratelui meu o suma de bani pentru ca sa renunte la partea pe care o are acum din partea mea din cauza faptului ca el a vandut fara sa faca iesirea din indivizune chiar daca eu nu am avut nici un folos material din vinderea parcelei de 600mpin acest moment eu nu am nici un act pe terenul pe care e construita casa decat un act de lotizare in care se atesta ca terenul initial a fost impartit in doua
fratele meu a retinut titlul de proprietate si actul de vanzare al parcelei si nu a fost de acord nici macar sa mi le arate
eu va rog frumos sa-mi spuneti daca acest litigiu poate fi rezolvat pe calea aceasta pe care eu am propus-o si ce acte imi trebuie si unde trebuie sa ma adresez pentru a-mi face actye pe partea mea de teren pe care am casa si unde de altfel locuies si am adres din buletin
va multumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastra
problema nu e simpla.. nu poate fi rezolvata prin sugestiile date in acest forum.. consultati si angajati un avocat din zona unde va aflati care sa va rezolve problema cu fratele dvs... se pare ca nu vrea sa o transati frateste , motiv pentru care se va ajunge mai mult ca sigur la judecata
mesaj
dar daca fratele meu accepta suma de bani si ar vrea s-o rezolvam frateste as putea sa fac actele fara sa ajungem sa ne judecam?