avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 902 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... schimbare nume
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

schimbare nume

Buna ziua! As dori si eu o informatie, daca se poate. Viitorul meu sot vrea sa treaca pe numele meu de familie fara sa isi mai pastreze numele lui. S e poate acest lucru? Daca da cum se procedeaza? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: lore33 , utilizator 21:53, 16 Februarie 2010
Da, se poate e o procedura administrativa, la "starea civila" a primariei competente.
Cat timp dureaza? Se face o data cu, casatoria? sau se depune separat?
Desfasurati demersuri la serviciul de stare civila din primaria responsabila domiciliului dvs
Dureaza o perioada in care autoritatile competente analizeaza temenicia motivelor invocate in cerere
Ultima modificare: Marți, 16 Februarie 2010
ynocentta, utilizator
Poate sa faca acest lucru dupa casatorie? Sa ramanem fiecare cu numele sau si el sa il schimbe dupa o jumatate de an de la casatorie de ex.?
interventie moderator:

va rugam sa nu postati aceeasi problema in mai multe sectiuni sau sub diverse forme ori topici.

celelalte subiecte identice au fost sterse, va rugam cititi regulamentul si mesajele care vi se afiseaza in momentul postarii de mesaje.

Alte discuții în legătură

Nu mai vreau sa iau numele viitorului sot idi_80 idi_80 Peste cateva zile urmeaza sa ma casatoresc. Am depus deja actele la Oficiul pentru casatorii, acolo am avut surpriza sa constat ca nu pot sa-mi pastrez numele ... (vezi toată discuția)
Schimbare nume- dupa divort, cu al fiicei mele iulia_eu iulia_eu Buna. Problema este urmatoarea......... Eu sunt divortata de cativa ani, copilul mi-a fost incredintat, dar fostul sot nu a acceptat sa ii pastrez numele, pt ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am o inrebare legata de revenirea la numele purtat ... delia.negoita delia.negoita Buna ziua, am o inrebare legata de revenirea la numele purtat inainte de casatorie. In 1998, m-am casatorit si mi-am schimbat numele de familie, ... (vezi toată discuția)