Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... schimbare nume
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

schimbare nume

Buna ziua! As dori si eu o informatie, daca se poate. Viitorul meu sot vrea sa treaca pe numele meu de familie fara sa isi mai pastreze numele lui. S e poate acest lucru? Daca da cum se procedeaza? Va multumesc!
Da, se poate e o procedura administrativa, la "starea civila" a primariei competente.
Cat timp dureaza? Se face o data cu, casatoria? sau se depune separat?
Desfasurati demersuri la serviciul de stare civila din primaria responsabila domiciliului dvs
Dureaza o perioada in care autoritatile competente analizeaza temenicia motivelor invocate in cerere
ynocentta, utilizator
Poate sa faca acest lucru dupa casatorie? Sa ramanem fiecare cu numele sau si el sa il schimbe dupa o jumatate de an de la casatorie de ex.?
interventie moderator:

va rugam sa nu postati aceeasi problema in mai multe sectiuni sau sub diverse forme ori topici.

celelalte subiecte identice au fost sterse, va rugam cititi regulamentul si mesajele care vi se afiseaza in momentul postarii de mesaje.