Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... schimbare nume
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

schimbare nume

Buna ziua! As dori si eu o informatie, daca se poate. Viitorul meu sot vrea sa treaca pe numele meu de familie fara sa isi mai pastreze numele lui. S e poate acest lucru? Daca da cum se procedeaza? Va multumesc!
Se rezolva schimbarea numelui la casatorie.
In momentul in care veti merge la ofiterul de stare civila pentru a stabili data cununiei civile,ofiterul va va intreba si cu privire la numele de familie pe care urmeaza sa il purtati atat dvs cat si sotul dvs. dupa incheierea casatoriei,iar in ziua in care are loc cununia civila vi se va elibera certificatul de casatorie in care veti figura cu numele de familie pe care alegeti sa il purtati.
dar dupa casatorie se poate schimba, daca ne pastram amandoi numele de familie?
Schimbarea numelui nu este conditionata de actul de casatorie.
Poate interveni la orice moment ,fiind determinat de interesul partii si solicitat prin cerere motivata adresata serviciului de stare civila
va multumesc pentru raspunsuri!!