Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie somaj

Buna,
am si eu o intrebare, daca ma poate lamuri cineva. Acum 7 luni am fost fortata sa demisionez. De atunci nu reusesc sa imi gasesc un alt loc de munca si sunt tot mai disperata.
In acest caz chiar nu exista posibilitatea de a solicita indemnizatia de somaj?
Right. Copy/paste puteam sa dau si eu de pe pagina AJOFM.
Nelamurirea mea era legata de faptul ca au trecut 7 luni de cand am demisionat si, negasind alt loc de munca, speram ca poate pot beneficia de somaj. Se pare ca nu..
Încetarea contractului individual de muncă prin demisie exclude posibilitatea fostului salariat de a beneficia de indemnizaţia pentru şomaj.