Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... adeverinte crestere copil 2 ani
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

adeverinte crestere copil 2 ani

buna seara,
as dori sa stiu daca la completarea adeverintelor pentru crestere copil 2 ani, mai exact la rubrica ce cuprinde veniturile nete realizate in ultimele 12 luni se mentioneaza si prima de nastere data de catre angajator.
Aceasta prima este mentionata si pe statul de plata (fluturas)?
Nu, nu intra in categoria veniturilor impozabile. Nu este o prima salariala ci un ajutor social.
Ajutorul de nastere nu este un venit de natura salariala,nu este cuprins in statul de plata si platerste din fondul social de 2%.