avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1080 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... care este actul care reglementeaza luarea in calcul a ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

care este actul care reglementeaza luarea in calcul a tuturor sumelor castigate (acord, prime, premii, etc) la stabilirea pensiei - aparut in 2005/2006 ?

Sume ce se iau in calcul la stabilirea pensiei, asa cum apar in noul proiect de lege :
"b) sporurile şi indemnizaţiile acordate sub formă de procent din salariul de bază brut/solda
lunară brută sau solda funcţiei de bază/salariul funcţiei de bază, potrivit legii, după caz
sau în sume fixe;
c) alte adaosuri la salariu potrivit legii sau stabilite prin contracte colective de muncă;
d) primele/premiile din cursul anului şi cele anuale, inclusiv al 13-lea salariu; "

stiu ca au fost stipulate printr-un act legislativ anterior - in 2005 sau 2006
as vrea sa stiu care este legea / oug / HG si art.
si este important pentru perioada de dinainte de 2001
Cel mai recent răspuns: lotuss , utilizator 12:41, 22 Februarie 2010
Nu exista niciun act normativ care sa reglementeze calculul punctajului mediu anual in functie de veniturile realizate in acord global, de prime si de premii.

Din contra, exista prevedere contrara in OUG nr. 4/2005, astfel cum a fost aprobata prin Legea nr. 78/2005 (pct. VI din anexa).

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Acordul se ia in calcul numai daca cistigati un proces cu Casa de Pensii,Unii au cistigat acest proces ,altii au pierdut,in functie de judecator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lucru in acord global PD PD Buna seara! Am lucrat in cercetare proiectare si eram platita in acord global+ore suplimentare, dar pentru dosarul de pensie nu se da adeverinta pentru ... (vezi toată discuția)
Pensii Liuba Alexandru Liuba Alexandru Buna ziua!Spuneti-mi va rog daca acordul global retinut lunar si apoi acordat la sfarsitul anului in functie de realizarile de plan in perioadele anterioare ... (vezi toată discuția)
Sporuri luate in cacul la pensie smeagull smeagull Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea problema: Un salariat, in perioada dinainte de \"89, a primit urmatoarele sporuri: - pentru ... (vezi toată discuția)