Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... care este actul care reglementeaza luarea in calcul a ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

care este actul care reglementeaza luarea in calcul a tuturor sumelor castigate (acord, prime, premii, etc) la stabilirea pensiei - aparut in 2005/2006 ?

Sume ce se iau in calcul la stabilirea pensiei, asa cum apar in noul proiect de lege :
"b) sporurile şi indemnizaţiile acordate sub formă de procent din salariul de bază brut/solda
lunară brută sau solda funcţiei de bază/salariul funcţiei de bază, potrivit legii, după caz
sau în sume fixe;
c) alte adaosuri la salariu potrivit legii sau stabilite prin contracte colective de muncă;
d) primele/premiile din cursul anului şi cele anuale, inclusiv al 13-lea salariu; "

stiu ca au fost stipulate printr-un act legislativ anterior - in 2005 sau 2006
as vrea sa stiu care este legea / oug / HG si art.
si este important pentru perioada de dinainte de 2001
Nu exista niciun act normativ care sa reglementeze calculul punctajului mediu anual in functie de veniturile realizate in acord global, de prime si de premii.

Din contra, exista prevedere contrara in OUG nr. 4/2005, astfel cum a fost aprobata prin Legea nr. 78/2005 (pct. VI din anexa).

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Acordul se ia in calcul numai daca cistigati un proces cu Casa de Pensii,Unii au cistigat acest proces ,altii au pierdut,in functie de judecator