Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Are drept de mostenire?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Are drept de mostenire?

Buna ziua.Mama s-a casatorit cu actualul meu tata cand eu aveam 6 ani.Impreuna au construit o casa in care stau eu cu sotia.Mama a decedat in urma cu 9 ani,iar de vreo 2 ani tata sta in concubinaj cu o femeie la ea acasa.Intrebarea este ca daca in caz de deces poate aceasta femeie sa pretinda ceva din casa?Sau poate sa vina sora tatalui meu,acesta fiindu-mi tata vitreg,sa ceara ceva din casa?
Concubina poate avea ,cel mult, un drept de creanta, daca a adus vreo sporire a valorii bunului , si acesta , supus scurgerii timpului , in sensul ca , daca in termen de 3 ani de la nasterea dreptului nu e sesizata instanta de judecata ( sau exista vreo alta modalitate de intrerupere a cursului prescriptiei extinctive , printr-o notificare , sau prin recunoastere ), se stinge si dreptul material la actiune.

Testamentul poate fi anulat, indiferent ca e universal, cu titlu universal sau particular, numai de catre mostenitorii rezervatari :
-descendenti
-parinti(ascenedenti privilegiati )
-sotul supravietuitor.

Oricum , acest act este revocabil.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
buna ziua!
testamentul va putea fi atatcat de exemplu pt lispa de discernamat a testatorului, ar putea sa isi scoata un certificat de la IML.
sub aspectul rezervei succesorale nu va putea fi atacat intrucat fratii nu sunt mostenitori rezervatari.
Nu am specificat ca la casatoria mamei cu tata eu am ramas cu numele ce il aveam inainte,adica al tatalui natural.Deci daca isi scoate un certificat de la IML nu poate ataca nimeni testamentul?
:)
orice act poate fi atacat, dar asta nu inseamna ca cel care ataca actul va avea si un castig de cauza.
Concubina nu a participat cu nimic la casa.Tata ,eu si sotia am facut totul dupa moartea mamei