Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am dreptul sa nu dau nicio declaratie?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am dreptul sa nu dau nicio declaratie?

In ultimele zile, sotul meu a tot facut reclamatii la politie, impotriva mea, in care sunt acuzata ba de furt, ba de violare de domiciliu. Am tot dat declaratii peste declaratii, insa am fost sunata de la politie ca iarasi a fost depusa o reclamatie impotriva mea. Sunt toate niste aberatii, care nu au temei , in plus atunci cand faci o reclamatie impotriva cuiva, nu trebuie sa o sustii si cu argumente? Nu mai vreau sa dau nicio declaratie. Am acest drept?
V amultumesc!
ContSters115122, utilizator
":DAveti dreptul sa nu spuneti nimic, tot ce veti spune poate fi folosit impotriva dv."
Cred ca acesta situatie poate inceta apeland la un avocat. Sigur ca reclamatia trebuie sa fie argumentata, altfel devine calomnioasa.
Dar sunt mirat, politia face acum expunerea motivelor si convocarea cetateanului prin telefon? Pe cand webcam?
Radeti, numai ca situatia a devenit un cosmar...o noua zi, o alta reclamatie. Am depus eu o plangere penala impotriva lui din pricina violentei, am depus aceasta plangere la Parchet. Sotul meu este cadru militar, ar fi trebuit sa depun aceasta plangere in alta parte? Este luata in considerare asa?
Va multumesc ptr raspuns!
ContSters115122, utilizator

Nefiind o infractiune savarsita in legatura cu serviciul,nu cred ca se va lua in considerare faptul ca sotul dvs.este cadru militar.Da,plangerea trebuia depusa la Parchet.
Sfatul meu este sa apelati totusi la un avocat.
luiza2008, utilizator