avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Avocatului ii trebuie delegatie noua pentru aceasta ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Avocatului ii trebuie delegatie noua pentru aceasta cerere. art 160?

Pentru o cerere privin liberarea provizorie art 160 avocatului angajat ii trebuie o noua delegatie?
Daca da cat il poate costa, este o valoare fixa, daca nu de ce cine depinde valoare ei?#-o#-o#-o#-o
numai avocatul dvs. va poate lamuri asupra cuantumului onorariului practicat, cu precizarea ca nu exista anume onorarii minime stabilite de barou, ci doar cum negociati cu acesta!!:ok:
Valoare cui? A delegatiei?
Delegatia se elibereaza in baza contractului de asistenta juridica incheiat cu clientul si nu are o valoare.

Valoare au numai serviciile de asistenta si/sau reprezentare juridica din contractul de asistenta juridica
BUNA ZIUA,
nelamurirea a plecat de la o intrebarea a mea postata pe acest forum privind art 160 (liberarea provizorie) la care am primit diferite raspunsuri printre care unul care spunea ca ma costa o astfel de cerere in sensul ca avocatul trebuie sa mearga la barou si sa isi depuna o noua delegatie!
Vroiam sa imi confirmati daca exista aceasta procedura pentru ca mi se pare ciudata..

Daca ai avocat din oficiu si nu ai bani nu mai poti beneficia de acest tip de cerere?
Costa acet tip de cerere sau are un cost precum cel de la recurs, adica cheltuieli de judecata si atat?
Multumesc!
Arama a scris:

BUNA ZIUA,
nelamurirea a plecat de la o intrebarea a mea postata pe acest forum privind art 160 (liberarea provizorie) la care am primit diferite raspunsuri printre care unul care spunea ca ma costa o astfel de cerere in sensul ca avocatul trebuie sa mearga la barou si sa isi depuna o noua delegatie!
Vroiam sa imi confirmati daca exista aceasta procedura pentru ca mi se pare ciudata..

Daca ai avocat din oficiu si nu ai bani nu mai poti beneficia de acest tip de cerere?
Costa acet tip de cerere sau are un cost precum cel de la recurs, adica cheltuieli de judecata si atat?
Multumesc!


Eu v-am spus mai demult ca puteti angaja alt avocat pentru acesta noua cerere.Dar eu scriu, eu citesc...
Sau, il puteti plati tot pe acesta.
Trebuie sa ii platiti separat acordarea de asistenta juridica in acest proces.

Cu avocat din oficiu nu cred ca aveti sanse reale.
Trebuie redactata si sustinuta cererea in mod corespunzator.
Daca este redactata cam aiurea nu iese.Am vazut din greseala cererei de acest fel facute de avocati aflati in voga ( nu tari, dar in voga) si sunt convins ca vor fi respinse.

Trebuie sa va angajati avocat tare.Daca nu, mergeti pe oficiu.Daca este norocos poate ca ...iese din arest.Daca nu este norocos nu iese.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce trebuie sa cuprinda un contract cu un avocat pentru fi reprezentat de acesta in instanta nsm nsm 1. V-as ruga ,daca se poate sa-mi spune-ti , ce anume trebuie sa cer , sa se treaca intr-un contract cu un avocat pe care voi dori sa-l angajez intr-un proces ... (vezi toată discuția)
Mai cunoasteti alte prevederi legale de renuntarea la contractul de asistenta juridica prin avocat? eusaisapte eusaisapte Mai cunoasteti alte prevederi legale de renuntarea la contractul sau delegatia de asistenta juridica prin avocat? Dupa ce avocatul meu din oficiu a pledat ... (vezi toată discuția)
Partaj alinaalina alinaalina Va rog sa-mi spuneti , daca cererea pentru partaj trebuie scrisa de un avocat si cam cat costa. la tribunal mi s-a spus ca este aproximativ 20 mil lei vechi. ... (vezi toată discuția)