Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

Va rog sa-mi spuneti , daca cererea pentru partaj trebuie scrisa de un avocat si cam cat costa. la tribunal mi s-a spus ca este aproximativ 20 mil lei vechi. multumesc
Este recomandat ca actiunea sa fie formulata de un profesionist,in speta un avocat.
De costat nu va putem spune cat,reclama fiind interzisa pe forum,plus ca onorariile sunt confidentiale.

Taxa de timbru este de 3% din valoarea masei de impartit.
In principiu, o puteti scrie si singura daca aveti cunostinte juridice iar masa partajabila(bunurile), precum si cotele de contributie nu pun probleme majore. Daca doriti sa fie redactata juridic, contactati un avocat. Onorariul pentru redactarea si asistenta in procesul de partaj nu este unul fix, ci el va fi stabilit de avocatul pe care il veti contacta in functie de mai multi factori, pe care vi-i va explica.
Puteti redacta si singura actiunea de partaj insa, dat fiind faptul ca se pot pune probleme juridice pentru rezolvarea carora ar fi necesara prezenta unui avocat, este bine ca si redactarea actiunii precum si sustinerea ei sa fie facuta de o persoana cu pregatirea de specialitate. Onorariile sunt supuse negocierilor libere intre aparator si parte avindu-se in vedere o serie de criterii aratate in Statutul profesiei de avocat.
In afara de redactarea actiunii de partaj se poate incheia si o tranzacatie intre soti pentru scurtarea procesului.
Daca partea redacteaza in mod defectuos actiunea pot aparea multe probleme ulterioare.
Este indicat sa va angajati avocat inca dinainte de deschiderea procesului intrucat daca nu va descurcati singura tot veti plati un avocat.
In privinta onorariului se poate percepe si in rate.
pentru partaj taxa de timbru este de 3% din valoarea masei partajabile.
onorariul avocatului difera de la caz la caz. se poate angaja un avocat si doar pt. redactarea actiunii.