avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

cat costa deschiderea unui proces de partaj?
Cel mai recent răspuns: ContSters154030 , utilizator 15:06, 18 August 2010
depinde ....va treb sa vb cu un av sa va redacteze actiunea ,sa va reprezinte,taxa de timbru ,etc
cristioanabac12 a scris:

cat costa deschiderea unui proces de partaj?


In primul rand,taxa de timbru este de 3% din valoarea masei partajabile. In al doilea rand,ar fi indicat sa luati legatura cu un avocat in vederea redactarii actiunii etc. El va va spune,in functie de datele concrete ale cazului dvs.si onorariul.;)
depinde cate bunuri vor fi la masa partajabila. apoi mai aveti de platit si onorariul pt expertiza.
depinde de valoarea bunurilor
1. ceva simbolic la inceput = 30 - 50 roni = DESCHIDEREA ,,,,apoi vine grosul,,platilor
2.Onorariu avocat functie de = marimea,valoarea bunului partajabil,nr de bunuri partajabile,,valoarea lor durata procesului etc,,etc sint multi de etc - puneti lunar - in medie onorariu avocat un 1000 ron
3. T J T = taxa judiciara timbru = 3 % din valoarea bunului/bunurilor partajabile
4. nu omite-ti = durata procesului de partaj,,,dificultatea procesului care = ceva bani rezerva
5. Onorariu pt expert imobiliar un min 1000 roni
6 sa nu uita-ti de """ onorariu de succes"""

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa de timru adriana istrate adriana istrate Avem in proprietate eu si prietenul meu un apartament in cote de 1/2 fiecare cumparat in 2003 inainte de casatoria care a avut loc in 2005. Am divortat in Feb ... (vezi toată discuția)
Ma ajuta cineva !! cum se pot exonera anumite impozite si taxe notariale???? Lycidas Lycidas Un concubinaj de 20 de ani intr-e 2 persoane in care ambii au contribuit lafel doar pe unul dintr-e ei sunt bunurile. Ei doresc impartirea bunurilor, dar ... (vezi toată discuția)
Succesiune Alin_Cosmin Alin_Cosmin 1.care sant pasii ce tr urmati pentru a deschide proces de succesiune dupa frate fara copii dar cu sotie in viata?2.cam ce costuri prevede un astfel de proces ... (vezi toată discuția)