Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

cat costa deschiderea unui proces de partaj?
depinde ....va treb sa vb cu un av sa va redacteze actiunea ,sa va reprezinte,taxa de timbru ,etc
cristioanabac12 a scris:

cat costa deschiderea unui proces de partaj?

In primul rand,taxa de timbru este de 3% din valoarea masei partajabile. In al doilea rand,ar fi indicat sa luati legatura cu un avocat in vederea redactarii actiunii etc. El va va spune,in functie de datele concrete ale cazului dvs.si onorariul.;)
depinde cate bunuri vor fi la masa partajabila. apoi mai aveti de platit si onorariul pt expertiza.
depinde de valoarea bunurilor
1. ceva simbolic la inceput = 30 - 50 roni = DESCHIDEREA ,,,,apoi vine grosul,,platilor
2.Onorariu avocat functie de = marimea,valoarea bunului partajabil,nr de bunuri partajabile,,valoarea lor durata procesului etc,,etc sint multi de etc - puneti lunar - in medie onorariu avocat un 1000 ron
3. T J T = taxa judiciara timbru = 3 % din valoarea bunului/bunurilor partajabile
4. nu omite-ti = durata procesului de partaj,,,dificultatea procesului care = ceva bani rezerva
5. Onorariu pt expert imobiliar un min 1000 roni
6 sa nu uita-ti de """ onorariu de succes"""