Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

1.care sant pasii ce tr urmati pentru a deschide proces de succesiune dupa frate fara copii dar cu sotie in viata?2.cam ce costuri prevede un astfel de proces in instanta? va multumesc
Pentru deschiderea succesiunii puteti depune o cerere la un birou notarial. Costurile le aflati la biroul notarial respectiv.

Daca nu va intelegeti cu ceilalti mostenitori cu privire la cotele ce va revin, atunci formulati o cerere de dezbaterea succesiunii la instanta. Costurile pentru instanta sunt compuse din taxa de timbru (3 % din valoarea bunurilor supuse succesiunii) + onorariu avocat + expertiza evaluatoare (daca este cazul, aprox.1000 lei)
Sunt 2 situatii distincte: una este deschiderea succesiunii si alta este cea a partajului succesoral.

Atat deschiderea succesiunii, cat si partajul se pot face la notariat, daca mostenitorii se inteleg asupra cotelor legale si asupra modului de impartire a bunurilor.
Asupra costurilor va trebui sa va informati la biroul notarial in circumscriptia caruia a avut ultimul domiciliu defunctul, valoarea fiind in functie de valoarea bunurilor mostenite.

Fie se poate merge in instanta, daca partile nu se inteleg. Taxa de timbru de 3% din valoarea masei partajabile si onorariul de expert sunt valabile pt situatia in care doriti si partajarea bunului.
multumesc pt raspunsuri..dar spunetimi va rog cum tr sa procedez pt a afkla daca defunctul are datorii sau bani in banca?
Nu vi se va raspunde daca nu veti face dovada calitatii de mostenitor.

Nu veti suporta cu bunurile proprii eventualele datorii ale fratelui, daca de asta va temeti.
va multumesc pt amabilitate