Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Permis de port arma
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Permis de port arma

am mostenit o arma de vanatoare.Ce acte trebuie sa fac sa am totul in regula?
Depinde de scopul pentru care intentionati sa o detineti.
1-Daca intentionati sa detineti arma pentru utilizare ca si arma de vanatoare sportiva ,va revine obligatia sa desfasurati demersuri pentru absolvire cursuri speciale sustinute de asociatiile de vanatoare,in urma carora sustineti examen si vi se elibereaza permis de membru vanator
Ulterior ,arma trebuie sa fie verificata de serviciul de specialitate din inspectoratul de politie responsabil ,care elibereaza permisul de port arma
2-Daca intentionati sa detineti arma,numai ca piesa fara utilizare concreta,
urmeaza sa solicitati autoritatilor competente desfasurarea activitatilor necesare .
ynocentta, utilizator