Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA firma romana presteaza servicii in ue(germania)
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

firma romana presteaza servicii in ue(germania)

Buna ziua, lucrez de 2 ani in institutie publica si am pierdut contactul cu tva-ul si legislatia pe soc com.
Infiintez un srl in romania si obtin contract de prestari servicii, curatenie, constructii, renovari fatade, etc in germania. Firma este inreg ca platitor tva.
1.Unde trebuie sa ma ia in evidenta cu contractul incheiat?
2.Pentru facturile emise in germania pt materiale, benzina, etc, inreg tva aici?
3.Cine plateste tva-ul si daca emit facturi cu tva clientului.
Multumesc.
pentru facturile de materiale platiti tva in germania, dupa care-l puteti recupera de la statul german prin desemnarea unui consultant fiscal.

nu veti emite facturi cu tva clientului, deoarece sunt prestari de servicii care au locul prestarii in germania.