avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA firma romana presteaza servicii in ue(germania)
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

firma romana presteaza servicii in ue(germania)

Buna ziua, lucrez de 2 ani in institutie publica si am pierdut contactul cu tva-ul si legislatia pe soc com.
Infiintez un srl in romania si obtin contract de prestari servicii, curatenie, constructii, renovari fatade, etc in germania. Firma este inreg ca platitor tva.
1.Unde trebuie sa ma ia in evidenta cu contractul incheiat?
2.Pentru facturile emise in germania pt materiale, benzina, etc, inreg tva aici?
3.Cine plateste tva-ul si daca emit facturi cu tva clientului.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: danike , utilizator 17:25, 18 Februarie 2010
pentru facturile de materiale platiti tva in germania, dupa care-l puteti recupera de la statul german prin desemnarea unui consultant fiscal.

nu veti emite facturi cu tva clientului, deoarece sunt prestari de servicii care au locul prestarii in germania.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prestari servicii externe Liviump Liviump Am o microintreprindere neplatitoare de TVA. Am urmatoarea intrebare: daca inchei contract cu firma mama din Germania si prestez servicii in Romania la ... (vezi toată discuția)
Mentiuni si cod fiscal export/import radu_stoian radu_stoian Buna ziua, Societatea noastra (SRL, neplatitor de TVA) planuieste sa cumpere si achizitioneze prestarii servicii in UE si non-UE. In acest sens, am depus ... (vezi toată discuția)
Garantie ap. inchiriat Mariralu Mariralu Buna ziua, As dori sa stiu ce note contabile, atat pentru inreg. factura chirie cat si garantie, trebuie sa fac in cazul in care : - soc. A inchiriaza ... (vezi toată discuția)