Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Recuzare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Recuzare

Un organ de cercetare penala poate fi recuzat pentru, intimidare,antepronuntare vinovatie,,jigniri,refuz prezentare dosar?
Cum sa procedez?
da, se poate.
se depune o cerere de recuzare la instanta la care se judeca cauza iar procurorul are obligatia de a o solutiona. in continutul cererii trebuie sa treci motivele recuzarii.
Dca dvs. considerati ca vi s-au incalcat drepturile, puteti sa faceti plangere administrativa.
Institutia recuzarii este prevazuta de art 51 Cod procedura penala
Pentru a opera fapta invocata de dvs trebuie probata existenta cazului de incompatibilitate.
Recuzarea,conform articolului mentionat
''se formuleaza oral sau in scris,cu aratarea cazului de incompatibilitate ce constituie motivul recuzarii''

Aspectele mentionate '' intimidare,antepronuntare vinovatie,jigniri,refuz prezentare dosar '' ,nu constituie motive temeinice ,legal prevazute ,pentru a putea motiva cererea de recuzare
Daca apreciati ca detineti probe temeinice si indubitabile in probarea aspectelor mentionate,contactati avocat,care poate analiza si poate desfasura formalitatile in favoarea dvs.