Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

daca fratii sotului meu au renuntat la mostenire in favoarea sotului meu dupa decesul sotului eu mai trebuie sa chem frati la succesiune?daca nu ii chem ce se poate intampla?i
buna ziua!
au renuntat la succesiunea cui?
dvs aveti testament de la sot?
aveti descendenti?
la succesiunea sotului dvs. au vocatie succesorala : sotia supravietuitoare si descendentii defunctului daca acestia exista , iar in lipsa descendentilor , in concurs cu sotia supravietuitoare vor veni la succesiune fratii si surorile defunctului, precum si parintii acestuia .