Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de inchiriere

BUNA SEARA!!Am si eu o intrebare cu privire la garantia platita in cazul unui contract de inchiriere...poate fi recuperata daca intrerup contractul inainte cu o luna de a expira?mentionez ca in timpul verii am platit in cadrul cheltuielilor de la bloc cota parte din caldura termica de care totusi nu am avut parte iarna asta intrucat nu au mers caloriferele si ne-am incalzit cu radiatoare electrice,factura la curent urmand sa fie platita de proprietara!!!normal noi ar trebui sa platim cheltuielile la zi dar banii pe caldura platita asta vara nu putem sa avem pretentia sa ni-i dea proprietara ca doar nu am avut caldura termica???si garantia putem sa ne-o cerem inapoi?v-as fi recunoscatoare pt niste sfaturi utile!!!!va multumesc
in mod normal, garantia este in favoarea proprietarului. daca, la sf ctr, indif prin ce mod inceteaza, se considera de propr ca nu ati adus stricaciuni bunului inchiriat, va restituie garantia.dvs, in aparare, veti putea face act in inst pt recuperare si evident dovedirea faptului contrar.