Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... TRANSFER IN INTERES DE SERVICIU
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

TRANSFER IN INTERES DE SERVICIU

BUNA SEARA !
Lucrez la o firma privata pe care patronul o desfiinteaza din
motivale sale si infiinteaza o alta firma cu alta denumire.
Intrebarea mea este: se poata realiza transfer de personal intre firme ?
Daca da, in temeiul carei legi? deoarece patronatul doreste ca personalul
sa inceteze activitatea si sa opteze lo o angajare noua la cea de-a doua firma.
Multumesc pentru intelegere !

O SEARA BUNA!
Transferul nu mai exista in Codul muncii!
Au devenit tot mai dese inchiderile de firme si deschiderea altra. Oare in spatele acestui mecanism se ascunde ce cred eu?
Eu as proceda in felul urmator: Angajatorul sa-mi faca contract de munca pe noua firma (am voie sa am doua contracte de munca), dupa care depun la vechea firma cererea de incetare cu acordul partilor. Asa sunt sigur ca nu raman "in ploaie" in sesnsul ca, daca inchei contractul prin demisie sau acordul partilor si angajatorul nu vrea sa mai ma angajeze la noua firma nu mai am drept de somaj.
ContSters42179, utilizator
Transferul nu mai este reglementat in Codul Muncii ... prin urmare, se face incetarea c.i.m. pe vechea societate si angajarea pe noua societate ... aceste lucruri trebuie sa le faceti concomitent, ca sa nu aveti surprize.