Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... salarizarea
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

salarizarea

vcreau si eu sa stiu care lege se aplica la stabilirea salariului intr-o primarie comunala
Legea 330/2009, anexele I, II si III
am o nelamurire...... in ianuarie functia mea era de asistent 2( salar tarifar 978) , sal merit , antana si cfp... acum din februarie sunt asistent 1 dar nu mai am sal de merit .. va rog sa-mi spuneti suma cfp cum se aplica? ( in decembrie era aplicat la sal tarifar + spor merit) , dar antena?(in decembrie era 10 % din salar tarif + sal merit).... acum in februarie sal tarifar este de 1047 lei....
Sporul de conditii vatamatoare, asa cum este el prevazut de legea 330/2009 se acorda doar in conditiile in care exista un regulament avizat de Ministerul Muncii si Ministerul Finantelor (cuantumul de pana la 15%). Problema este ca articolul cu pricina nu se aplica in 2010.
Daca in 2009 asa numitul "spor de antena" a fost acordat in mod legal (adica avand la baza niste buletine de expertizare intocmite de catre directia de sanatate publica judeteana si masuratori efectuate de un laborator autorizat0, veti continua sa primit cuantumul aferent lunii decembrie 2009 9atentie, cunatumul, nu procentul), ca si suma compensatorie, conform art. 6 din OUG 1/2010. Acelasi lucru se intampla si cu sporul de CFP (se acorda cuantumul din decembrie, nu procentul, tot ca si compensatie tranzitorie, intrucat legea 330/2009 spune, pe undeva, ca abfroga implicit orice alte reglementari referitoare la salarizare, care nu se regasesc in cuprinsul ei - iar viza de CFP nu este prevazuta ca spor distinct in 330).
Deci, veti primi salariul tarifar, iar sporul de antena si cel de CFP ca si compensatie, in cuantumul din decembrie, chiar daca atunci se aplicau la baza+merit (OUG 1/2010 spune doar ca la expirarea perioadei de acordare, din salariul de baza se elimina salariul de merit, nu si ce se intampla cu celelalte sporuri primite in decembrie prin aplicare la baza+merit).
multumesc..... salariul din februarie va fi cel aplicat prin legea 330/2009 a coeficientului, sau ramane sal din 2009 cf ord 6 ???
In anul 2010 nu se aplica coeficientii din legea 330...asa ca venitul din ianuarie, februarie s.a. va fi acelasi cu cel din decembrie 2009, mai putin salariul de merit.