Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Teren intravilan agricol
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Teren intravilan agricol

Buna ziua.
Un sfat va rog.
In cazul detinerii unui teren intravilan agricol, care sunt pasii pentru a demara o constructie, mai precis pentru a obtine autorizatia de constructie?Precizez ca terenul se afla in mediu rural.
Va multumesc.
Schimbarea categoriei de folosinta din intravilan agricol in intravilan curti constructii (scoaterea din circuitul agricol la OCPI).
Va multumesc mult.
Imi puteti spune unde se cere acest lucru (legislatie care sa ma oblige scoaterea din circuit agricol)?
O zi buna va doresc!
Legea 247/2005 are undeva:

"TITLUL IV
Modificarea si completarea Legii fondului funciar nr. 18/1991

13. La articolul 92, alineatul (5) se abroga."

Articolul 92 (alineatul 4 si 5), din legea 18/1991 aveau urmatorul cuprins:

"(4) Scoaterea definitiva din circuitul agricol şi silvic a terenurilor situate in extravilanul localitatilor se face cu plata, de catre persoanele fizice sau juridice solicitante, a taxelor prevazute in anexele nr. 1 şi 2 la prezenta lege. Din aceste taxe se constituie Fondul de ameliorare a fondului funciar, aflat la dispozitia Ministerului Agriculturii şi Alimentatiei şi, respectiv, a Ministerului Apelor, Padurilor şi Protectiei Mediului.

(5) Dispozitiile alin. (4) se aplica şi in cazul terenurilor agricole care au fost trecute, potrivit legii, in intravilanul localitatii, in vederea realizarii constructiilor de orice fel. "

Plus ca legea 50/1991 prevede faptul ca realizarea constructiilor se face doar pe terenuri situate in intravilan.
Va multumesc mult ( am tot sperat sa scap de birocratie=alergari pe la diferite institutii, dar...asta e#-o).
Va doresc o zi buna.