Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... culpa comuna accident auto
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

culpa comuna accident auto

mi-a fost lovit autoturismul ce se afla parcat la domiciliu, partial pe trotuarul de linga casa, iar cei de la amiabil au considerat culpa comuna. Ce pot sa fac?
la 400m de unde am oprit masina, se afla instalat un semn de oprire interzisa, iar masina se afla cu 2 roti pe trotuar.cei de la asigurari au motivat dupa 4 saptaminide la accident ca este culpa comuna si nu la momentul completarii formularului amiabil, ca daca eram instiintat, ma adresam politieipentru cercetari, am platit 1500 lei 1/2 din daune pentru a ridica masina din servis. ma pot adresa politiea pt. o noua cercetare, sau doar in instanta, intrucat eu consider ca nu am aceeasi vina cu cel care m-a lovit.
Semnul de circulatie are efect pana la prima intersectie fata-spate, asa ca incadrarea la culpa comuna este corecta. Faptul ca ca s-a tergiversat cu raspunsul tine de competenta reprezentantului asiguratorului ,care trebuia sa va dea raspunsul pe loc sau macar pana la terminarea reparatiei si tot atunci trebuia sa va sfatuiasca sa solicitati politiei sa efectuieze constatarea, daca nu erati multumit de constatarea asiguratorului pe constat amiabil. In ce priveste lipsa locurilor de parcare este responsabilitatea edililor locali. Problema este ca si daca va veti adresa instantelor ,sansele de reusita sunt practic nule. Mai multe sanse veti avea daca dati in judecata primaria ca sa inlocuiasca semnul de circulatie cu altul care se permita parcarea intre orele 16.00-06.00+sambata si duminica.