Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii asigurari de sanatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

asigurari de sanatate

daca esti unic asociat, sau numai asociat, neangajat in propria firma, esti obligat sa inchei un contract cu casa de asigurari de sanatate sau aceasta optiune este facultativa.#-o
daca esti singur asociat si unic administrator trebuie sa inchei cu CASS un contract de asigurare medicala
L 95/2006- Art. 211. - (1) Sunt asigurati, potrivit prezentei legi, toti cetatenii romani cu domiciliul in tara, precum si cetatenii straini si apatrizii care au solicitat si obtinut prelungirea dreptului de sedere temporara sau au domiciliul in Romania si fac dovada platii contributiei la fond, in conditiile prezentei legi. In aceasta calitate, persoana in cauza incheie un contract de asigurare cu casele de asigurari de sanatate, direct sau prin angajator, al carui model se stabileste prin ordin al presedintelui CNAS cu avizul consiliului de administratie.
Art 259 (4) Persoanele care nu sunt salariate, dar au obligatia sa isi asigure sanatatea potrivit prevederilor prezentei legi, sunt obligate sa comunice direct casei de asigurari alese veniturile, pe baza contractului de asigurare, in vederea stabilirii si achitarii contributiei de 6,5%.

Nu realizeaza venituri,sau este vorba si de prestarea unor activitati salariale sau realizarea unor altfel de venituri?
multumesc
asociat unic, neangajat, are contract cu casa de pensii care stiam ca este obligatoriu, dar cu sanatatea stiam ca este facultativ. societatea are venituri .
acum sunt derutata pt ca tot nu inteleg daca este obligatoriu.
Aveti obligatia asigurarii in sistemul asigurarilor sociale de sanatate.