Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ce drepturi are tatal pe care nu il cunoaste?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ce drepturi are tatal pe care nu il cunoaste?

Buna ziua am un baiat de 12 ani pe care l-am crescut cu actualul meu sot,
fiind divortata de mai bine de 10 ani (de fostul).
A platit pensie pt minor la venitul minim pe economie de acuma 10 ani.
Am actionat in instanta pt majorarea pensiei alimentare la care el a raspuns cu avocat si drept de vizita pe care il cere dupa 12 ani de lipsa totala din viata copilului si neparticipand cu nimik in afara de suma de 15 ron calculat la venitul din 2000.
Drept de vizita pe care il doreste este de 2 sapt vacanta de vara
a 2 si a 3 zi de pasti a 2 si a 3 zi de craciun
in fiecare luna prima saptamana si a treia saptamana din luna de vineri pana duminica.
Mi se pare absurd

Intrebarea mea este: Daca copilul refuza sa mearga la el il poate obliga?????
tin sa specific il cunoaste din vedere si nu au avut nici un fel de raport.
Intre timp am angajat si un avocat,dar pana la urmatorul termen vreau sa aflu macar cate ceva sa pot sta linistita.
vom prezenta in instanta declaratie de la scoala
de la clubul sportiv unde este fiul meu ,si ce as mai putea face?

va multumesc anticipat
Alina_Meli, utilizator
cunosc situatii similare cu cea a dvs. mama careia i-a fost incredintat copilul spre crestere si educare a initiat in instanta actiune pt majorarea pensiei, iar, pe cale de consecinta, tatal a solicitat marirea programului de vizita...motivand absurd ca daca plateste mai mult tb sa vada ce plateste....
cert este ca in aceasta situatie nicaieri nu este prevazuta obligatia copilului de a avea relatii personale cu tatal...copilul are dreptul de a-si cunoaste si de a avea relatii cu tatal, nicidecum obligatia...
de ce nu faceti demersuri sa il adopte actualul sot pe copil si sa ii dea numele dansului sa scapati de astfel de situatii stanjenitoare?
ralu_2008 a scris:

cunosc situatii similare cu cea a dvs. mama careia i-a fost incredintat copilul spre crestere si educare a initiat in instanta actiune pt majorarea pensiei, iar, pe cale de consecinta, tatal a solicitat marirea programului de vizita...motivand absurd ca daca plateste mai mult tb sa vada ce plateste....
cert este ca in aceasta situatie nicaieri nu este prevazuta obligatia copilului de a avea relatii personale cu tatal...copilul are dreptul de a-si cunoaste si de a avea relatii cu tatal, nicidecum obligatia...
de ce nu faceti demersuri sa il adopte actualul sot pe copil si sa ii dea numele dansului sa scapati de astfel de situatii stanjenitoare?

Am incercat la un moment acum cativa ani
a fost de acord dupa a inceput sa spuna ca e prea mult de umblat si el nu are timp.
Si nu am insistat pt ca faceam mai rau
in final m-am linistit daca va fi asa cum cred,referitor la faptul ca nu poate obliga copilul
pt ca nu vrea copilul nici sa auda ma gandesc ca se va potoli si el
Alina_Meli, utilizator
Alina_Meli a scris:

da ok
eu nu ma opun stiu ca are acest drept
dar daca minorul nu vrea?

Toate aceste probleme se rezolva prin psihologi, dar tatii nu cred ca e posibil asa ceva sxi nu vor face nimic.
Deci, raspunsul este ca nu are ce sa faca pentru ca nu stie ce sa faca.

avocat Claudiu Lascoschi
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Alina_Meli a scris:

da ok
eu nu ma opun stiu ca are acest drept
dar daca minorul nu vrea?

Toate aceste probleme se rezolva prin psihologi, dar tatii nu cred ca e posibil asa ceva sxi nu vor face nimic.
Deci, raspunsul este ca nu are ce sa faca pentru ca nu stie ce sa faca.

avocat Claudiu Lascoschi

Credetima ca este posibil:D se va face singur de rusine in instanta
voi depune la dosar si un test de familie de la psiholog
Va multumesc tuturor pt raspunsuri
Eu va recomand sa depuneti, prin avocat, o intampinare prin care sa solicitati un program de vizitare al minorului la domiciliul dv. o data la doua saptamani si in niciun caz luarea minorului la domiciliul sau, cu atat mai mult cu cat 12 ani tatal biologic nu s-a interesat deloc de minor, apropierea dintre fiu si tata trebuie facuta gradual nu brutal. In acest sens, se va efectua o ancheta sociala dar va recomand sa solicitati a fi efectuata in cauza o evaluare a minorului din care sa rezulte cat de pregatit si de dornic este acesta de a-si cunoaste tatal si daca un program de vizitare la domiciliul tatalui o data la doua saptamani ar fi benefic pentru buna crestere si dezvoltare a minorului.
Bineinteles ca minorul va fi ascultat in acest sens si da catre instanta...dar evaluarea psihologica a minorului facuta de Autoritatea Tutelara (puteti face in paralel o evaluare a minorului si de catre un psiholog privat!) va avea mare greutate in luarea deciziei privind acest program de vizitare de catre judecator. ;)