Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ce drepturi are tatal pe care nu il cunoaste?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ce drepturi are tatal pe care nu il cunoaste?

Buna ziua am un baiat de 12 ani pe care l-am crescut cu actualul meu sot,
fiind divortata de mai bine de 10 ani (de fostul).
A platit pensie pt minor la venitul minim pe economie de acuma 10 ani.
Am actionat in instanta pt majorarea pensiei alimentare la care el a raspuns cu avocat si drept de vizita pe care il cere dupa 12 ani de lipsa totala din viata copilului si neparticipand cu nimik in afara de suma de 15 ron calculat la venitul din 2000.
Drept de vizita pe care il doreste este de 2 sapt vacanta de vara
a 2 si a 3 zi de pasti a 2 si a 3 zi de craciun
in fiecare luna prima saptamana si a treia saptamana din luna de vineri pana duminica.
Mi se pare absurd

Intrebarea mea este: Daca copilul refuza sa mearga la el il poate obliga?????
tin sa specific il cunoaste din vedere si nu au avut nici un fel de raport.
Intre timp am angajat si un avocat,dar pana la urmatorul termen vreau sa aflu macar cate ceva sa pot sta linistita.
vom prezenta in instanta declaratie de la scoala
de la clubul sportiv unde este fiul meu ,si ce as mai putea face?

va multumesc anticipat
Alina_Meli, utilizator
Am fost doar eu si copilul iar in cabinet a intrat doar copilul.
Dupa cum v-am spus eu am insistat sa il cunoasca acum cativa ani pe tatal sau ..
dar acesta nu avea timp
Se poate intradevar sa ii faca un test tatalui sau dar din pacate daca el niciodata nu la cautat macar cu un telefon .....nu stiu ce sa zic
am trecut si prin intalnirea la cafea ...tatal avea alte griji...ma scuzati ca va spun dar el avea griji cand ne putem intalni noi doi in nici un caz despre copil
L-am chemat acasa la noi sa vada realizarile lui (diplome, concursuri,medalii etc)
nu venea.
I-am spus copilului ca poate atunci cand creste mai mare se va intelege bine cu el si vor recupera cea ce au pierdut si nu i-am permis niciodata sa vorbeasca urat despre el.

Va scriu concluzii scrise de psiholog:

In acest moment interventia sa a tatalui biologic dupa o absenta de 12 ani,determina riscul de a-i fi periclitata evolutia personala afectiv emotionala dar si cea educationala prin existenta unui real pericol(raportat la tema de a nu pierde mediul familial existent).Din punct de vedere psihologic intr-o astfel de situatie in care starea de anxietate este accentuata si tema pentru propia stabilitate in mediul familial (fiziologica si psihologica) este evidenta,evolutia spre o stare depresiva poate fi foarte rapida in conditiile in care nu se intervine prompt.
Este necesara evitarea oricarei situatii cu influente negative asupra starii psihologice a copilului,evitarea confruntarii cu situatii anxiogene precum si acordarea unei atentii deosebite din partea familiei.
Recomand de asemenea continuarea implicarii copilului in activitati care sa-i creasca increderea in sine si sa il faca sa se simta apreciat si valorizat (intarirea sentimentului de valoare si utilitate,dragoste si apartenenta).

din cele 3 pagini am scris doar concluzii
Alina_Meli, utilizator
Uau, inteleg... Felicitari pentru atitudinea dv. si pentru cat de deschisa sunteti, sunt convinsa ca dupa cum pareti, copilul va simti ca are cui se adresa daca se va razgandi vreodata privitor la vizitele cu tatal sau...
Ceea ce e esential e sa se simta iubit, apreciat, acceptat indiferent ca decide ca acum sa nu-l vada sau mai tarziu sa-l vada.
Un copil fericit sa aveti!

Claudiu, nu stiu cum ce intreb eu si ce raspunzi tu nu au nicio legatura...
Repet: una e sa se implice, alta e sa il convinga, sunt doua lucruri distincte, diferite.
Stii tu vreun text de lege in acre se arata in atributiile vreunei institutii publice ca trebuie sa convinga minorii de una si de alta? Da-mi text de lege, nu vorbim asa pe cuvinte, ca suntem juristi amandoi, nu?
Altfel, o sa cred ca nu exista text de lege si ca tu exprimi numai ce iti inchipui ca ar putea fi, dar nu e.
Nu vad cum sa fie obligat copilul sa-si vada unul dintre pariti, nu vad posibilitate legala. Repet: daca stii text de lege, astept.
va multumesc frumos pt timpul acordat
va doresc o zi frumoasa:vishenka:
Eu ma judec si pe legi care nu prevad in mod expres anumite lucruri.
Cert este ca raspunsurile date la parintii petenti sunt chiar aiurea.
Parerea mea este ca se poate obtine hotarare judecatoreasca dar in acest caz poate ca nu va fi necesar.
Doamna Alina este atat de deschisa incat tatal cred ca se va lamuri singur cum se prezinta situatia si va renunta dupa un timp.
:vishenka:

avocat Claudiu Lascoschi