Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... lamurire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

lamurire

Buna ziua
Tatal meu a trecut pe mine la primarie o proprietate(fara un act notarial) care a dobandit o in urma dizolvarii unui s.a, a carui asociat era.
acum,dupa 5 ani in care eu am platit taxele si impozitele acesta vrea sa i dea fratelui meu 2 camere in acel imobil.

binenteles eu nu sunt de acord deoarece nu asa ne a fost intelegerea.
ce credeti ca as putea face in acest caz?
Tatal are drept de dispozitie asupra acestei proprietati.
asupra bunului in cauza, drept de dispozitie are proprietarul acestuia. in cazul in care dv. ati achitat taxele si impozitele aferente aveti un drept de creanta asupra proprietarului. atita timp cit nu aveti un drept de dispozitie asupra bunului nu puteti face nimic pentr a-l putea impiedica pe proprietar sa dispuna.
mentionez ca tatal meu nu are titlu de proprietate pe aceasta cladire+teren,cladirea fiind construita de catre "agromec"pe terenul unor oameni acestia din urma primind teren in alta parte,dar au ramas in continuare cu tilul de proprietate pe acest teren.
deci tatal meu nu a platit niciodata taxe si impozite la primarie decat cand exista acea firma unde era asociat.
mai trebuie spus ca acea cladire era in paragina cand eu am "primit o",iar eu am facut o investitie frumusica pentru ca imobilul sa devina locuibil
buna seara!
transmiterea drptului de proprietate nu se face la fisc, prin deschiderea rolului.
trebuia sa incheiati cu tatal dvs un act de vanzare cumparare.
daca imobilul este cadastrat, intabulat, si mai scoate si un certificat de atestare fiscala, tatal ar putea vinde.
pana una alta puteti sa solicitati un drept de creanta.