avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 895 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Autorizatie inchidere balcon
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Autorizatie inchidere balcon

Buna ziua.
Ma intereseaza daca este nevoie de vreo autorizatie pentru schimbarea geamurilor balcoanelor cu unele noi termopan.Mentionez ca locuiesc la etajul 8 intr-un bloc din 93.Multumesc pt raspuns.
Cel mai recent răspuns: Presedintele , utilizator 15:25, 22 Februarie 2010
Daca operatia de inlocuire tocarie lemn cu termopan ,eventual urmeaza sa o executati cu unitate autorizata,nu este nevoie sa solicitati autorizatie
In schimba, daca prin inlocuire tocarie,se modifica aspectul exterior-stradal ,aveti obligatia sa solicitati autorizatie de la autoritatea competenta
Ultima modificare: Duminică, 21 Februarie 2010
ynocentta, utilizator
Deobicei proprietarii si-au inchis balcoanele fara a cere autorizatie de constructie. Daca Dv. deja aveti balconul inchis, atunci cand ati facut-o ati cerut autorizatie?
Acum, ca doar schimbati un material cu altul, cu atat mai putin.
elga50 a scris:

Deobicei proprietarii si-au inchis balcoanele fara a cere autorizatie de constructie.


In cazul unor sesizari motivate ,autoritatea in drept aplica sanctiuni substantiale fata de astfel de '"obiceiuri",care nu reprezinta si nu respecta dispozitia in vigoare
Nu va trebuie nicio autorizatie pentru ca nu faceti modificare structurala!
Legea chiar indeamna proprietarii sa ia masuri de sporire a confortului enrgetic.;)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reabilitarea termica a blocurilor serbanimvest serbanimvest Referitor la reabilitarea termica a blocurilor, am citit toate discutiile din forum, dar nu am gasit nici o situatie ca a mea. Blocul in care sunt ... (vezi toată discuția)
Inchidere neautorizata a balconului, ce poate face asociatia de locatari? madanic32 madanic32 Buna ziua Locuiesc intr-un complex de locuinte nou. In contractul de vanzare cumparare al apartamentului scria clar ca nu se pot face modificari la fatada ... (vezi toată discuția)