Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Autorizatie inchidere balcon
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Autorizatie inchidere balcon

Buna ziua.
Ma intereseaza daca este nevoie de vreo autorizatie pentru schimbarea geamurilor balcoanelor cu unele noi termopan.Mentionez ca locuiesc la etajul 8 intr-un bloc din 93.Multumesc pt raspuns.
Daca operatia de inlocuire tocarie lemn cu termopan ,eventual urmeaza sa o executati cu unitate autorizata,nu este nevoie sa solicitati autorizatie
In schimba, daca prin inlocuire tocarie,se modifica aspectul exterior-stradal ,aveti obligatia sa solicitati autorizatie de la autoritatea competenta
ynocentta, utilizator
Deobicei proprietarii si-au inchis balcoanele fara a cere autorizatie de constructie. Daca Dv. deja aveti balconul inchis, atunci cand ati facut-o ati cerut autorizatie?
Acum, ca doar schimbati un material cu altul, cu atat mai putin.
elga50 a scris:

Deobicei proprietarii si-au inchis balcoanele fara a cere autorizatie de constructie.

In cazul unor sesizari motivate ,autoritatea in drept aplica sanctiuni substantiale fata de astfel de '"obiceiuri",care nu reprezinta si nu respecta dispozitia in vigoare
Nu va trebuie nicio autorizatie pentru ca nu faceti modificare structurala!
Legea chiar indeamna proprietarii sa ia masuri de sporire a confortului enrgetic.;)