Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Fisa post Supraveghetor zonal al vanzarilor
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Fisa post Supraveghetor zonal al vanzarilor

as dori fisa postului"Supraveghetor zonal al vanzarilor"mai detailiata,daca se poate.Multumesc anticipat!!!!
te rog sa intri pe alt forum, ai gresit adresa..!!
Poate te ajuta fisa asta, daca o adaptezi:

APROB,
Administrator

FIªA POSTULUI

1. POSTUL AGENT COMANDA ªI DISTRIBUTIE EXTERN
2. STUDII MEDII
3. EXPERIENTA minim 1 an
4. ALTE CERINTE - Competentă profesionala
- Disponibilitate la program prelungit
- Rezistentă la stres şi autocontrol
- Coerentă în exprimare
- Cazier judiciar
- Aspect fizic normal, ingrijit
- Permis conducere

5. RELATII:
A. Ierarhice
- subordonat sefului punctului de lucru
B. Functionale
- compartimentele functionale
- de contact pentru prospectare, observare, promovare cu reprezentantii societătilor comerciale, institutiilor cu care societatea se afla sau intentioneaza sa se afle în relatii comerciale de tip furnizor – client.

AGENTUL COMANDÃ SI DISTRIBUTIE EXTERN este salariatul S.C."________ S.R.L. care isi desfasoara activitatea în zona din afara orasului in care se afla punctul de lucru.

6. ATRIBUTII, COMPETENTÃ, RESPONSABILITÃTÎ

6.1. Retine şi listeaza cererile diferitelor piete şi clienti, prin observarea directa si prin analize de documente specifice şi contracte;
6.2. Colaboreaza cu toti clienţii din zona sa de activitate şi în principal cu unităţile de vânzare cu amănuntul;
6.3. Permanent să desfăşoare activităţi de mărire a numărului clienţilor săi aflaţi în zona în care activează;
6.4. Efectuează deplasări în timpul cărora realizează acţiuni de prospectare, observare, contactare de potenţiali clienţi şi promovare a produselor societăţii;
6.5. Evaluează preferinţele clienţilor privind modul de distribuire a produselor , reacţiile cumpărătorilor;
6.6. Cunoaşte produsele oferite spre comercializare în ceea ce priveşte compoziţia, calitatea, modul de prezentare, preţuri, grila de discount;
6.7. Comercializează mărfurile din gestiunea punctului de lucru aplicând un discount conform Notei Interne Nr. ________
6.8. Raportează periodic, la termenele stabilite, datele solicitate de şeful punctului de lucru;
6.9. Verifică starea tehnică a autovehiculelor cu care va transporta marfa;
6.10. Evaluează cantitatea de carburant necesar şi o comunică şefului punctului de lucru;
6.11. Colaborează cu clienţii din zona sa de activitate în ceea ce priveşte comanda şi livrarea produselor;
6.12. Efectuează traseele stabilite cu şeful punctului de lucru, în vederea distribuirii mărfurilor;
6.13. Încarcă marfa în mijloacelor de transport pe baza documentelor legale;
6.14. Stabileşte necesarul de marfă a fi livrat pentru următoarea deplasare;
6.15. Încasează contravaloarea facturilor ( cu plata la livrare sau la termen );
6.16. Completează facturile cu “ PLATA LA TERMEN” cu un termen de plată bine precizat ( nu de forma “la termen” ), care să fie strict respectat şi să aibe, obligatoriu confirmarea de primire a mărfii ( semnătura şi ştampila clientului)
6.17. Eliberează chitanţe pentru sumele încasate;
6.18. Depune la casierie sumele de bani încasate în aceeaşi zi şi chitanţierului;
6.19. Restituie gestionarului marfa nelivrată pe bază de documente;
6.20. Informează şeful punctului de lucru cu privire la situaţia clienţilor aprovizionaţi cu marfă;
6.21. Răspunde de integritatea mărfurilor din momentul încărcării mărfurilor în mijlocul de transport şi până la livrare ( descărcare );
6.22. Încheie cu angajatorul contract de garanţie pentru repararea eventualelor pagube produse;
6.23. Asigură paza mărfii în cazul defectării tehnice a autovehiculelor.
6.24 AGENTUL COMANDÃ ªI DISTRIBUŢIE EXTERN este obligat:
- sa-si insuseasca si sa respecte normele de protectie a muncii si masurile de aplicare a acestora;
- sa desfasoare activitatea in asa fel incat sa nu expuna la pericol de accidente sau imbolnavire profesionala atat persoana proprie, cat si celelalte persoane participante la procesul de munca;
- sa aduca la cunostinta conducatorului locului de munca orice defectiune tehnica sau alta situatie care constituie un pericol de accidentare sau imbolnavire profesionala;
- sa aduca la cunostinta conducatorului locului de munca accidentele de munca suferite de persoana proprie si de alte persoane participante la procesul de munca;
- sa opreasca lucrul la aparitia unui pericol iminent de producere a unui accident si sa informeze deindata conducatorul locului de munca;
- sa utilizeze echipamentul individual de protectie din dotare, corespunzator scopului pentru care a fost acordat;
- sa dea relatiile solicitate de organele de control si de cercetare in domeniul protectiei muncii.

AGENTUL COMANDÃ ªI DISTRIBUŢIE EXTERN răspunde material şi penal pentru valoarea facturilor neîncasate din zona lui de activitate.
Pentru activitatea depusă, agentul comandă şi distribuţie extern va fi remunerat conform grilei de salarizare şi va primi un BONUS conform DECIZIEI Nr. _______

DATA Am luat la cunoştinţă,

____________________ ______________________________
Multumesc frumos!